צילום: ויז'ואל/פוטוס הלם - כך ניתן להגדיר את תחושותיהם של תושבים בקרית ים שפתחו החודש את חשבונות המים, שנשלחו בפעם הראשונה בידי תאגיד המים המקומי, 'ימים' שמו.

מסתבר, שעם העברת נושא המים מהעירייה לתאגיד קפץ המחיר באופן חד: אם בחשבון ששולם בחודש יולי שילמה משפחה בקרית ים 4.614 שקל למטר קוב בתעריף 1 ו־8.4 עבור תעריף 2 (חריגה ממכסה משפחתית), הרי שבחשבון האחרון, שהוצא על ידי תאגיד המים ימים, התעריף הראשון הוא 8.541 שקל, והשני 12.388 שקל.

המחיר הזה כולל מע"מ, כאשר עד כה, בשל העובדה שהעירייה היא מלכ"ר (מוסד ללא כוונות רווח), לא שולם מע"מ עבור חשבון המים. בפועל משלמים התושבים כמעט 100 אחוז יותר לעומת מה ששילמו בחודש הקודם.

יצוין, כי קרית ים אינה חריגה, וכי כל הרשויות שעברו, על פי חוק, לעבוד באמצעות תאגידי מים, גובות אותו סכום בדיוק: גם בקרית מוצקין ובקרית אתא המחיר זהה, והוא תואם את המחיר שקבעה רשות המים.

מי שנהנים בינתיים ממחירים מופחתים משמעותית הם תושבי קרית ביאליק, שם עדיין לא עבר נושא המים לטיפול של תאגיד. בביאליק משלמים התושבים 5.9 שקלים למטר קוב על פי התעריף הראשון, ו-9.7 שקלים עבור השני, כמובן ללא תוספת מע"מ.

בקרית ים פתחו התושבים את חשבונות המים שלהם ונדהמו. רבים לא ידעו כיצד יתמודדו עם החשבונות בעקבות העלייה התלולה. אחת המשפחות בעיר שילמה בחשבון הקודם 106 שקל עבור צריכת המים, והחודש שילמה אותה משפחה 237 שקל, ובתוספת מע"מ - 275 שקל. הצריכה בשני החשבונות היתה כמעט זהה - הבדל של פחות מארבעה קוב בין חשבון לחשבון.

תושב העיר, משה סבן, בן 84: "החודש קיבלתי 306 שקל. אנחנו שתי נפשות בלבד. כתבו צריכה של 28 קוב מים, זה לא הגיוני. בעבר החשבון היה נמוך יותר. אפילו מפעל לא משתמש ב־28 קוב מים. שילמנו על 17 קוב לפי המחיר הגבוה. אני לא מסוגל לשלם. אני מקבל ביטוח לאומי 2,700 שקל בחודש, ורק מים אשלם 306 שקל? איך אני יכול? איך ייתכן?".

תושב אחר (שמו שמור במערכת): "קיבלתי החודש חשבון מים בלבד 650 שקל. בחיים לא עברתי את ה-180 שקל, כולל ביוב".

יו"ר ועד שכונת פסגות ים, שלומי קדוש, ציין כי דיירים רבים התקשרו אליו כדי שיפעל בנושא חשבונות המים: "זה מטורף, סכומי עתק. על פי החשבונות שקיבלנו, אין כל דרך שנוכל לבדוק את נושא הצריכה המשותפת. לא נותנים לנו קריאת שעון משותף. אנשים יתקשו לעמוד בכאלה סכומי עתק".

חבר מועצת העיר, אלון סיסו, טען כי לא הגיוני שתושבים יידרשו לשלם מע"מ על צריכת מים. סיסו: "אפנה לשר הממונה ולחברי כנסת. יש כאן בעיה עקרונית: עסק יכול לקבל זיכוי על המע"מ, התושבים לא. המחיר קפץ ב- 100 אחוז. זה פשוט לא הגיוני. מאות אנשים פנו אלי בנושא הזה. מישהו חייב להתעורר ולפעול לשינוי החקיקה, כי אי אפשר להפיל כאלה חשבונות על התושבים".

מהעירייה נמסר בתגובה: "הטיפול באספקת המים בעיר הועבר, על פי החלטת הממשלה ובניגוד לדעתו של ראש העיר, לידי תאגיד המים, הכפוף לרשות המים, אשר אף קבעה תעריפים אחידים בכל המדינה.

"בכל תלונה יש לפנות לרשות זו. עם זאת, אנו ערים לפניות הציבור בנושא זה, וכל פנייה נבדקת ומטופלת על מנת להעניק לצרכנים את הטיפול הטוב ביותר. אנו מאמינים כי בתוך זמן קצר יבוא כל הדרוש על פתרונו, לרווחת תושבי העיר וצרכני המים".