צילום: דורון גולן משרד הבריאות הודיע כי הוא בוחן הקמת חדר מיון בקריות – כך נמסר השבוע מהמשרד. ההודעה פורסמה בעקבות בקשתו של ראש עיריית קרית מוצקין, חיים צורי, להקים בעיר חדר מיון.

פנייתו של צורי למשרד הבריאות נעשתה לפני כשלושה שבועות, לאחר מותו של חבר המועצה לשעבר ויו"ר חברה קדישא לשעבר, משה טמבור, ביום הכיפורים. משפחתו של טמבור טענה כי אולי ניתן היה להציל אותו אם היה בקריות בית חולים או חדר מיון.

צורי כתב לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן: "אוכלוסיית הקריות והסביבה מונה מאות אלפי תושבים. בתקופה זו נמצא האזור בתנופת בנייה גדולה – דבר שיגדיל עוד יותר ובצורה ניכרת את כמות התושבים.

"תושבי הקריות והאזור סובלים מזה שנים רבות מנגישות בשעת חירום לחדרי המיון, שנמצאים במרחק נסיעה רב, בעיר חיפה. כלי תקשורת שפנו למשרד הבריאות בשאלה כיצד מתכוון המשרד לטפל בבקשה נענו כי בקרוב לא מתוכנן הקמת חדר מיון בקרית מוצקין".

ממשרד הבריאות נמסר השבוע בתגובה: "סגן שר הבריאות השיב למכתבו של ראש העיר. המשרד בוחן בימים אלו הקמת מוקדים קדמיים במספר מקומות. לכשתסתיים עבודת המטה, המשרד יודיע על כך".

הרעיון להקים בית חולים בקריות הוא חלום שנמשך כבר שנים רבות. רבות עד כדי כך ששורשיו נעוצים בתוכנית בינוי עיר מתקופת המנדט הבריטי בארץ ישראל - בשנות ה־40 של המאה שעברה: מתברר כי בסמוך לחי פארק במוצקין יועדה פיסת קרקע להקמת בית חולים.

גם בקרית אתא מאוד רצו לזקוף לזכותם הקמת בית חולים, ומדי פעם עלה הרעיון בפגישות של ראש העיריה, יעקב פרץ, עם שרי בריאות שונים. בשנת 96', כשיעקב פרץ היה ראש עיר טרי, הוא נפגש עם שר הבריאות דאז, יהושע מצא, וביקש ממנו לפעול להקמת בית חולים בעיר.

העירייה אף הקצתה לצורך הקמת בית חולים שלוש עתודות קרקע בגבעות המזרחיות של העיר, בסמוך למוסד גלעם. בשנת 2003 אף אושרה תוכנית מתאר מחוזית הכוללת תוכניות להקמת בית חולים באזור גלעם.

אך בכך לא הסתיימו הניסיונות להקים בית חולים בקרית אתא: בשנת 2003 ביקר בעיר שר הבריאות דאז, דני נווה. בפגישת עבודה עם ראש העיר ביקר השר באזור גלעם. נווה הבטיח לנסות לקדם הקמת בית חולים במקום ואף אמר כי תושבי הקריות זקוקים לבית חולים בקריות.

והסאגה נמשכת: בשנת 2005 אישרה ועדת השרים לענייני חקיקה את נושא הקמת בית חולים בקרית אתא. הוועדה אישרה את הצעת החוק שחיבר סגן ראש עיריית קרית ביאליק דאז וראש העיר כיום, אלי דוקורסקי, חברו לליכוד של יעקב פרץ.

לאחר אישור ההצעה צוטט יעקב פרץ כאומר: "מדובר בהישג משמעותי לתושבי הקריות. המאבק נשא פרי וקיבלנו אישור סופי להכרה בצורך של אוכלוסיית הקריות לבית חולים. אני שמח שהוועדה אישרה את הקמת בית החולים מתוך הבנה עמוקה לצורכי התושבים".

כרגע כבר לא מדברים על בית חולים, אלא רק על חדר מיון קדמי.