צילום: רויטרס ועד ההורים בתיכון קרית חיים יזם תוכנית חיסכון למסע המסורתי בכיתה י"א לפולין. את החיסכון ילווה סניף בנק איגוד בקרית מוצקין.
מדי שנה יוצאים תלמידי י"א בבתי הספר התיכונים לטיול חינוכי וערכי לפולין, אולם בשנים האחרונות היו המשלחות מצומצמות יותר, והירידה בהיענות התלמידים אינה נובעת מחוסר עניין, אלא מסיבות כלכליות. המסע נמשך כשבוע, ועלותו 5,000-6,000 שקל לתלמיד.

הורים שהנושא קרוב לליבם הגו רעיון: תוכנית חיסכון שתחל כבר מכיתה ז'. בכל חודש יופקד סכום קטן, כך שכאשר יגיעו הילדים לכיתה י"א, יעמוד לרשותם תקציב למסע. בשנה שעברה פרסם ועד ההורים מכרז לחמשת הבנקים הגדולים, ומתוך שני סניפים שנענו למכרז, נבחר בנק איגוד, סניף קרית מוצקין.

מטרת התוכנית היא להטמיע, יותר בתודעת ההורים מאשר התלמידים, את חשיבות המסע כבר בשלב מוקדם, וניתנת להם הזדמנות להיערך מראש. בנוסף, הבנק מציע להורים אפשרויות תמיכה כלכלית בתלמידים שידם אינם משגת לחסוך, על פי תנאים שסוכמו בין ועד ההורים והבנק. הבנק גם יתמוך בעלויות ההוצאות הנלוות למסע, כמו תיקי מסע, חולצות, יומני מסע ועוד. כל זאת מותנה במספר החוסכים. עבור התלמידים שלומדים כיום בכיתות הגבוהות, יש אפשרות לקחת הלוואה בתנאים מועדפים.

שירלי ליאור לבל, חברת ועד ההורים: "כמי שמובילה בחודשים האחרונים את הפרויקט, כולי תקווה שאכן נשיג את המטרה, ומכאן והלאה יותר ויותר תלמידים יוכלו לממש את זכותם לצאת למסע וללמוד על העובדות המלוות את העם היהודי מזה עשרות שנים, בנושא השואה ומחנות ההשמדה".

מנהל תיכון קרית חיים, דודי גושן, מברך על היוזמה: "אני מעריך את המאמצים של ועד ההורים, שקשוב לבעיות ההורים, היות שהמסע לפולין לא זול, האופציה שנפתחה להורים היא בהחלט ראויה ומסייעת. לא הייתי בטוח שיהיו הורים שיצטרפו מכיוון שיש צורך לחסוך כמה שנים קדימה, אך יש היענות, ואני מאמין שזה יגבר משנה לשנה".