צילום אילוסטרציה: ענר גרין תושב הצפון שחזר בתשובה ביקש לרצוח את אשתו ולהתאבד לאחר שיצאה עם ילדיהם לאירוע משפחתי, בו לא התקיימה הפרדה בין נשים לגברים, ונשלח לשמונה חודשי מאסר בפועל. הסיפור, שהתברר בבית משפט, נשמע כמו לקוח מסרט אימה. בני הזוג נשואים מזה 11 שנה ושניהם חוזרים בתשובה, אלא שהבעל הפך פנאט ואובססיבי לתהליך, בעוד שהאשה, שבאה מבית חילוני, היתה מתונה יותר.

בקיץ האחרון, באמצע יוני, בשעת ערב, תקף הגבר את אשתו על רקע השתתפותה יום קודם באירוע בקרב בני משפחתה. האשה עזבה את הבית ועברה להתגורר בבית הוריה. יומיים לאחר מכן התקשר הגבר אל אשתו, איים עליה שרק המוות יפריד ביניהם, שהוא ירצח אותה ויתאבד.

ב־19.6.09 פנה הנאשם לרב אבוחצירה וביקש ממנו שיאמר לאשתו לחזור הביתה, אך הרב סירב מחשש כי שהנאשם יפגע בה שוב. במעמד זה אמר הנאשם לרב שהוא הולך לפגוע באשתו ולעשות מעשה, אבל לפני כן יכתוב צוואה כדי שיבינו אותו. הנאשם אמר לרב מילים קשות על אשתו ועל חוסר צניעותה, והודיע לו כי יקרה אסון ויהיה משהו נורא.

עדות הרב
ב־21.6.09 היה הבעל נחוש להיפטר מאשתו והוא הכין צוואה, בה ציווה כי הרב דוד אבוחצירה מחיפה (קרובו של הרב אבוחצירא מנהריה) יהיה אפוטרופוס על ילדיהם הקטינים ואחראי על רכושו. הרב, שקרא את הצוואה, נדהם, זימן את האשה והורה לה להתלונן במשטרה. אבל התלונה לא עזרה, והבעל תקף שוב את האשה בבעיטות ובמכות.

הבעל נעצר, כתב אישום הוגש נגדו וכן מעצרו הוארך על ידי בית משפט עד לתום ההליכים נגדו. בתחילה כפר בעובדות כתב האישום, אך מיד לאחר מכן, עוד בטרם נשמעו עדים או הוגשו ראיות, הוא הודה במיוחס לו והורשע.

לפני שנגזר עונשו, הגיע הרב אבוחצירה לבית המשפט על מנת לבקש את רחמי השופט. זאת, לאחר שהבעל התקשר אליו מתא המעצר, בכה וביקש את עזרתו. על דוכן העדים סיפר הרב שהוא מכיר את הבעל שנים רבות. "אני מעורה בכל מה שקשור למשפחתו ולילדים והוא משתדל להתייעץ איתי. בימים האחרונים התקשר אלי ובכה וביקש ליישר את דרכו".

אבל משקרא הרב את כתב האישום שהוגש נגד הבעל ושוחח עם אשתו, התבררו לו דברים שכלל לא ידע, ואז, כשנשאל על ידי התובע אם הוא מוכן לקחת אחריות על הנאשם, ענה: "אני אישית לא אוכל לקחת אחריות עליו".

"איים אבל לא עשה"
הסניגור, עו"ד אודי גנון, ביקש מבית המשפט להקל עם מרשו ולהסתפק ב-20 ימים בהם ישב במעצר. לטענתו, המתלוננת לא נזקקה לטיפול רפואי. "הוא איים עליה, אני אעשה לך כך וכך. בשורה תחתונה לא עשה". לגבי הודעות האס.אמ.אס ששלח הנאשם לאשתו, אמר הסניגור כי זוהי זעקה של מרשו לאשתו שתשוב לאמונתו.

השופט ארגמן, ששמע את הצדדים, דחה את מתן גזר הדין עד לסיום הליך הגט. עם מתן הגט אכן התקבל גזר הדין, בו כתב השופט ארגמן: "ממהלך האירועים שקרו בין מועד הכרעת הדין לבין מועד גזר הדין ניכר כי הנאשם הפנים במידת מה את זכותה של בת זוגו לאוטונומיה האישית שלה לקבוע את רמת שמירתה על הלכות הדת, כפי הבנתה והגיע למסקנה שאין דרך לגשר על המחלוקות שביניהם, ולכן הסכים לתת לה גט פיטורין. גם עניין חינוך הילדים שהיה במרכז המחלוקת בין הצדדים מצא את ביטויו ומצא את פתרונו בהסכם הגירושין".

עוד ציין השופט ארגמן: "כאשר ביהמ"ש בא לקחת בחשבון את שיקולי ההרתעה, הן ההרתעה הספציפית כלפי הנאשם עצמו והן ההרתעה הכללית לכלל הציבור, מחובתו ליתן את לבו לזעקת הכאב וההשפלה הנובעת מן האלימות בתוך המשפחה.

"לחבר את הזעקה לתדר הציבורי על מנת שזו תישמע במלוא נוגותה ותחריד את הלבבות ואולי יתעשתו האנשים ויתנו מלוא תשומת ליבם לכיבוד הדדי של כבוד האדם וחירותו וזכותו לשמירה על שלמות גופו וחייו.

"חיבור הזעקה לתדר הציבורי יכול להיעשות, בעיקר בענישה מרתיעה המדגישה את מידת הדין ומהווה מסר ברור חד משמעי ובלתי מתפשר לכלל הציבור בכגון דא".

מעבר למאסר בפועל גזר בית המשפט על הנאשם גם עשרה חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים.

הכתבה המלאה מתפרסמת בגיליונות סוף השבוע של "ידיעות המפרץ", "ידיעות הצפון" ו"ידיעות כרמיאל"