צילום: ויז'ואלפוטוס ילדים עם ליקויי ראייה סובלים יותר מהפרעות בוויסות החושי - כך עולה ממחקר שערכו מומחי המרכז להתפתחות הילד במרכז הרפואי בני ציון בחיפה.

במרכז המטפל באוכלוסיית לקויי הראייה באזור הצפון הוחלט לבדוק מחקרית את הרושם הקליני שילדים הסובלים מלקויי ראייה, סובלים מהפרעות בוויסות החושי וההתנהגותי בשכיחות גבוהה מאשר ילדים הסובלים מבעיות התפתחויות אחרות.

ד"ר מיכל אופיר כהן, מהמומחים המובילים בארץ בתחום התפתחות ילדים עם ליקויי ראייה, הסבירה: "ילדים מאובחנים עם ליקויי ראיה כאשר ראייתם אינה תקינה ואינה ניתנת לתיקון אופטימלי באמצעים כמו משקפיים או התערבות ניתוחית.

הראייה היא אחת הדרכים הראשוניים והמשמעותיים ביותר לוויסות המידע המגיע אלינו בערוצי החישה השונים. לאור זאת פגיעה בחוש זה משפיעה באופן מובהק על יכולת הקליטה ועיבוד של מידע חושי וצפוי שהיא תגרום להפרעה בוויסות".

"ליכולת הוויסות החושי קשר הדוק עם התחום הרגשי ועם יכולות עיבוד, למידה והסתגלות", היא הוסיפה. "לדוגמא ילדים עם הפרעה ביכולת הוויסות החושי בדרך כלל חרדים יותר ופנויים פחות להתנסות ולמידה. במחקר הוכח שבקרב ילדים עם ליקוי ראייה, יש אכן שכיחות גבוהה יותר של הפרעות ויסות חושי והתנהגותי.

לעובדה זו משמעות רבה כפי שצוין והיא דורשת התייחסות טיפולית מכוונת על מנת למזער ככל שניתן את ההפרעה והשפעתה ולאפשר מיצוי מרבי של היכולת הכללית של כל ילד לקוי ראיה".