צילום: דורון גולן הקהילה הדתית בקרית מוצקין גועשת. תוכנית הבראה שנדרשה המועצה הדתית בעיר לאשר חייבה את סגירת המקווה "עין דורה" בצפון העיר וקוממה חלק מהציבור הדתי ובראשו את הרב האשכנזי, דוד דרוקמן. מדובר במקווה שנקרא על שם אמו של ראש העיר, חיים צורי, שאמור כנראה להיות מוטרד בעצמו מהעובדה הזאת. מנגד עומד הרב הספרדי, יוסף אוחנה, שמגבה את התוכנית, והעמדות המנוגדות יצרו כעת חיכוך בין שני הרבנים.

הסיפור החל לפני כשלושה שבועות עם ביקור של נציגי משרד הדתות במועצה ובדיקה שערך רואה חשבון וחייבה את בכירי ההנהלה להציג תוכנית התייעלות על מנת לקבל תקציב נוסף עבור משכורות עובדים והתנהלות שוטפת.

במסגרת אותה בדיקה נערכה גם ישיבה, ובמסגרתה הוחלט על סגירת פעילותו של המקווה הקטן יותר, הממוקם ברחוב דקר, ועל המשך ההפעלה של המקווה המרכזי ברחוב גרושקביץ. בהתאם להחלטה זאת הוציאה המועצה מכתב פיטורים לבלנית.

בינתיים, וככל שהתפשטה הידיעה, החלו הרוחות בקרב הקהילה הדתית סוערות. באתר אינטרנט המיועד לקהילה הדתית, "חב"ד אינפו", אף עלתה ידיעה בנושא שגררה תגובות מהציבור. מצד אחד מחנה הרב האשכנזי דרוקמן, שמתנגד לסגירה, ומנגד ניצב הרב הספרדי אוחנה שמסביר את ההחלטה.

"יש לנו ברחוב גרושקביץ' מקווה אחד גדול עם שמונה חדרי רחצה", אמר הרב אוחנה, "ארבע בריכות שונות ועוד בריכה גם לפי שיטת חב"ד. המקווה הזה הוא אחד הטובים והמובילים בארץ. בנוסף, יש לנו עוד מקווה קטן ברחוב דקר בצפון העיר, שאליו בקושי מגיעות שתי נשים ביום.

"כל ההכנסה החודשית ממנו בקושי מגיעה ל-1,000 שקל, כאשר ההוצאות הן מעל 15 אלף בחודש וכוללות חשמל, מים, אחזקה שוטפת ושכר לבלנית. הכל היה בסדר, עד שלפני מספר שבועות הגיעו ממשרד הדתות רואה חשבון מלווה, וקיימנו ישיבה על תוכנית ההבראה של המועצה הדתית.

"הודיעו לנו חד משמעית שאם לא נקבל את התוכנית הזאת ואת הקיצוצים שהיא כוללת, לא יאושר התקציב למועצה ולא יאושרו המשכורות לעובדים. הגענו למצב שלא היתה ברירה. המקווה הקטן הזה בצפון ייסגר אומנם, אבל ימשיך לפעול בערבי שבתות, ערבי חג, מוצאי שבת ומוצאי חגים כדי שהנשים לא ילכו משם ועד גרושקביץ ברגל.

"בכל יתר הימים יש תחבורה ציבורית, ומדובר בנסיעה קצרה של 5 או 7 דקות. לרוב המשפחות יש רכב היום והם יכולים לנסוע. מלבד זה גם הסכמנו שאישה שנוסעת וחוזרת במונית, אנחנו נשתתף בהוצאות בכך שהיא תגיע ותטבול חינם".

למרות ההסבר ההגיוני לכאורה, החלו הרוחות בעיר סוערות, ולרב אוחנה יש הסבר עדין לכך: "לצערי הגדול, לישיבה ההיא זומנו כולם, וגורם אחד חשוב לא הגיע (הכוונה לרב דרוקמן, מ"א). מרגע זה הורעשו עולמות. הוא הוזמן ולא בא ואנחנו לא אשמים.

"חוץ מזה, אני מבקש מחילה, אבל לפני שעושים את כל זה, צריך לברר קצת למה. אני לא בא אליו בטענות חלילה ונדון אותו לכף זכות, אבל זה המצב. אנחנו החלטנו שאין לנו ברירה אחרת".

הנושא שהגיע בדיעבד ודרך גורם שלישי לידיעתו של הרב דרוקמן לא עבר בשקט, וזה כתב מכתב מנומק לשר הדתות, יעקב מרגי, והתלונן על כך שאיש לא עדכן אותו בנושא באופן אישי ולאחר מכן ביקש את התערבותו.

"כולי זעזוע ומחאה רבתי נוכח המזימה הנוראית הזו", כתב דרוקמן במכתבו. "ידוע כי באמצעות המקווה הנ"ל הבאנו המון נשים להתקרב לענייני טהרת המשפחה.

"כמו כן עשרות נשים שאין להן רכב מגיעות למקווה עקב קרבת מקום מגוריהן למקווה היפה והמכובד הזה ובמיוחד חיוני הדבר בשבתות וחגים".