צילום: גיל נחושתן היועץ המשפטי לממשלה דחה השבוע את בקשתו של עמינדב קריספין (76) שלא להעמידו לדין על עבירות המין בהן הוא מואשם. המשמעות: בחודש פבואר יחל משפטו של מי שהיה רבה של העיר של קרית ביאליק. האשמה: הטרדה מינית ומעשים מגונים בשתי עובדות וכלה שהגיעה למועצה הדתית להינשא. כמו כן מואשם הרב בניסיון להדחה בחקירה של אחת המתלוננות.

חצי שנה קשה עברה על הרב קריספין מאז הגשת כתב האישום נגדו בחודש מרץ השנה. בתחילה נאסר עליו להיכנס למועצה הדתית אז הוא יצא לחופש ובהמשך נאלץ להתפטר. לאחר מכן הוצא נגדו צו עיכוב יציאה מהארץ.

הצו הוצא לבקשתה של התובעת עו"ד רלי גוטמן שהגישה בקשה בהולה לבית המשפט על פיה הגיע מידע שיש כוונה להבריח את קריספין מחוץ למדינה לילדיו שחיים בחו"ל. קריספין טען כי אין בכוונתו לברוח מהארץ אלא הוא מבקש לנסוע לאומן.

עו"ד גוטמן נתנה הסכמתה ליציאתו של קריספין לאומן למספר ימים, אולם דרשה מבית המשפט שיפקיד ערבות בנקאית בסך 150 אלף שקל, ואם לא יחזור לארץ לתוך חודש הסכום יחולק בין שלוש המתלוננות.

עו"ד גוטמן: "אם לא תנתן ערבות כזו, אזי אני מתנגדת ליציאתו וסבורה כי שעה שיש כתב אישום כזה עם ריבוי מתלוננות והיציאה היא לצורך דתי ולא צורך רפואי או מדיני, אין מקום לאשר יציאתו שאינה מוגבלת בתנאים".

סנגורו של קריספין, עו"ד טומי נדשי, התנגד לבקשה וטען כי היא חסרת פרופורציה. עו"ד נדשי: "מבקשים להגביל לא רק את חופש העיסוק של אדם בן 76 שנה אלא גם את התנועה. לא ניתן שהנאשם יהיה שבוי בידי התביעה ורצונותיה".

עו"ד נדשי ניסה לברר מי אותם מקורות שמסרו את המידע לתביעה ועו"ד גוטמן ענתה כי המידע הגיע מתוך הקהילה ומתוך מתפללים בבית הכנסת. השופטת ישראלה קראי-גירון קבעה כי על קריספין להפקיד ערבות בסך 75 אלף שקל אם ברצונו לצאת לאומן וכי סכום זה יחולט במידה ולא יחזור בתוך חודש.

השופטת קראי-גירון: "בנסיבות העניין שוכנעתי כי קיימת אפשרות שהנאשם לא יתייצב להליכים שינקטו נגדו ואולם אני סבורה כי ניתן להבטיח את התייצבותו בהמצאת ערובה מתאימה. שוכנעתי כי יש מקום בנסיבות העניין בהתחשב בעובדה כי לא נסתרה הטענה שלנאשם משפחה בחו"ל ומדובר בבקשת הנאשם לצאת לחו"ל לצרכים שאינם חיוניים עפ"י מבחן האדם הסביר".

בספטמבר החל משפטו של קריספין. הוא התייצב באולם הדיונים והשופט זאיד פלאח ביקש ממנו לענות על כתב האישום. באותו מעמד ביקש סניגורו, עו"ד שלמה גדרון, לדחות את מתן התשובה בטענה כי הם הגישו ליועץ המשפטי לממשלה בקשה לעכב את ההליכים נגד קריספין והם ממתינים לקבלת תשובה ממנו.

השופט פלאח דחה את הדיון ליום שלישי השבוע, כאשר ביום שני התקבלה תשובתו של היועץ המשפטי לממשלה על פיה הוא דוחה את בקשתו של קריספין לעיכוב ההליכים נגדו. ביום שלישי, בדיון שהתקיים, קבע השופט פלאח כי על קריספין יהיה לענות על כתב האישום בדיון הבא ומשפטו יימשך.