צילום: איי פי "אנו גאים להיות הדור הבא של החיילים אשר יגנו על המדינה מסיבה אחת ויחידה: היא צריכה לחיות" - כך כותבים תלמידי י"ב מאורט ביאליק בתגובה למכתב השמיניסטים, שקרא לנוער לסרב להתגייס.

במקום הוקם דוכן, שבו יכלו התלמידים לקרוא את המכתב ולחתום על העצומה בעד השירות הצבאי. העצומה מיועדת לכולם. אמנם הדגש הוא על שמיניסטים, אך גם תלמידים מכיתות נמוכות יותר וגם חיילים ומבוגרים מוזמנים לחתום.

לאחרונה פורסם "מכתב השמיניסטים 2009" עליו חתמו כ-90 בני נוער המשוכנעים כי צה"ל הוא צבא כובש ותו לא. במכתב הנגדי מהקריות נכתב: "על כל אדם לשאול את עצמו את השאלה האם לישראל יש זכות קיום? ומכאן התשובה כבר פשוטה – אם כן, יש לנו צבא מגן. אם לא, יש לנו צבא כובש".

עוד נכתב לסרבנים: "אם אתם לא מאמינים בדרכי הצבא, שנו אותן, אבל בדרכים דמוקרטיות וחוקיות. כתחליף, ישנה גם אפשרות של שירות לאומי שאינה קשורה כלל לצבא, ולכן לא צריכה להיות בעיה לאף אדם להחזיר את החוב למדינה.

"אנו קוראים לכל מי שמאמין שזו המדינה שלו, לכל מי שיודע שאין לו ארץ אחרת, לכל מי שיודע שלא תמיד אנו עושים את הדבר הנכון אך במקומו עושים את הדבר ההכרחי, ולכל מי שמקווה שיום אחד כשהוא יגיד לילד שלו "כשתגדל לא יהיה צבא", הוא יהיה צודק.

"עלינו להתאחד עכשיו יותר מתמיד ולהגן על המדינה", חותמים הכותבים.