צילום: דורון גולן האם במשטרה לא מעוניינים במתנדבים בעלי צרכים מיוחדים? ראש עיריית קרית ביאליק, אלי דוקורסקי, פנה למפכ"ל המשטרה, רב ניצב דודי כהן, בעניין: "הוצאתם משירות במשמר האזרחי של בעלי צרכים מיוחדים". מפנייתו של דוקורסקי עולה, כי המשטרה החליטה להפסיק את התנדבותם במשמר האזרחי של שלושה מתנדבים בעלי צרכים מיוחדים שהינם תושבים ותיקים בעיר.

אחד המתנדבים, ד"ר יורם סבירסקי, כתב לראש העירייה עם היוודע דבר ההחלטה: "לפני כ-20 שנה הגיע לביתנו מפקד המשמר האזרחי בקרית ביאליק, וביקש לגייס אותנו לפעילות כמתנדבים. לא הרתיעה אותו העובדה שקיבלנו את פניו בכיסאות גלגלים. הפעילות שלי הייתה ביצוע סיורים ברכב הפרטי שלי עם מתנדב נוסף ברחבי העיר.

"במהלך השנים קיבלתי תעודות הוקרה מהמשמר האזרחי ומראש העיר והשתתפתי במטווחים. בחודשים האחרונים שמתי לב שאני לא מקבל גלויות זימון, כפי שהיו מגיעות באופן סדיר מאז תחילת הפעילות שלי במשמר האזרחי.

"ייחסתי את המצב למצוקת כוח האדם שם, והמשכתי להתייצב ביוזמתי וביוזמת בן הזוג המסור שלי למשמרות. רק לפני כשבוע נודע לי שמדובר בהחלטה מנובמבר 2008 לא לקבל מתנדבים עם מוגבלויות או מעל גיל מסוים.

"במקום לספר לי על כך ישירות, בחרו במשמר האזרחי "להרדים" אותי על ידי הפסקת הזימונים. אני לא חושב שזו הדרך הנכונה להתמודד עם "אי נעימות" מול מתנדב ותיק. כשנאלצו לספר לי על כך, שלחו אותי לבדיקות רפואיות שלא נדרשתי להן במשך כל שנות הפעילות".

דוקורסקי הוסיף בפנייתו: "אני רואה בפליאה אפלייתם לרעה של אנשים עם מוגבלות וסבור, כי ההחלטה שהתקבלה במשטרה עומדת בסתירה מוחלטת למגמה הרווחות במדינה של שוויון הזדמנויות לאנשים עם מוגבלות".

גורם במשטרה ציין, כי מדובר בשני מתנדבים שהציעו להם להתנדב בתפקידים אחרים במשמר, כמו במוקד 100.סבירסקי טוען בתגובה שלא הוצע לו תפקיד חלופי.

דובר אק"ם, סגן ניצב ד"ר אבי זלבה: "במשמר האזרחי לא הייתה, אין ולא תהיה אפליה על רקע מגדרי. כל מי שרוצה להתנדב במשמר האזרחי, מתקבל בברכה, ובתנאי שהוא עומד בקריטריונים (העדר רישום פלילי, מצב בריאותי תקין ועוד קריטריונים נוספים).

"לעיתים אנו מבקשים אישורים רפואיים מהמתנדבים, כדי לבדוק אם הם עומדים בקריטריונים ויכולים להתנדב. המשמר האזרחי הוא ארגון התנדבותי, וכל אחד יכול להתנדב בתנאי שהוא עומד בקריטריונים. לעיתים אנו מתאימים את סוג הפעילות למגבלות הרפואיות שיש למתנדבים".

הדובר נשאל מדוע לא עדכנו את המתנדבים, ו"ייבשו" אותם, במקום לקרוא להם לשיחה. הדובר השיב שאיננו יכול לענות על כך מטעמים של צנעת הפרט.