צילום: דורון גולן קנס איטלקי: שרון כהן, תושב קרית מוצקין, שיצא לפני כשנה לירח הדבש שלו באיטליה, לא שיער לרגע שגם שנה אחרי ירדפו אותו תופעות הלוואי מהביקור שם.

בתחילת יולי 2008 יצא יחד עם אשתו הטרייה לירח הדבש באירופה. הם שכרו רכב מחברה מקומית ונסעו יחד עם חברים לאתרי התיירות המוכרים ביותר של איטליה, בהם מגדל פיזה. בתום הטיול, חזרו לארץ ולשגרת היומיום העמוסה שלהם.אלא שבימים האחרונים הופתע כהן לקבל שובר מסניף הדואר המקומי בקרית מוצקין, שמבשר לו על דואר רשום שממתין לו.

כהן, שלא ציפה למכתב רשום באותם ימים, הגיע במהרה לסניף והופתע לגלות לא פחות ולא יותר - דוח תנועה ממשטרת איטליה, שם ביקר לפני יותר משנה. יחד עם דוח התנועה המפורט על סך 115 יורו (קרוב ל-600 שקל) צורפה גם תמונה חשוכה של הרכב ששכר כשהוא עומד במקום אסור לכאורה.

"הייתי המום מזה", סיפר השבוע כהן, שלא ידע אם לכעוס או לצחוק. "שולחים לי בדואר דוח תנועה עם פירוט של עבירה לכאורה שעברתי לפני שנה במדינה זרה, בצירוף תמונה חשוכה, ועליה מופיעה בכלל שעת בוקר, ולי למעשה אין כל אפשרות לבדוק האם זה מוצדק או לא".

לטענת כהן, הרכב המצולם הוא אכן רכב ששכר בעצמו, אולם לגבי העבירה המדוברת ומיקום החנייה, אין לו כל מושג. "יכול להיות שנכנסתי עם הרכב למקום שאסור היה להיכנס, או שהעמדתי אותו לטענתם במקום אסור, אבל דבר ראשון, השלטים כולם באיטלקית, ואני לא דובר את השפה, ושנית, למיטב זכרוני חניתי תמיד בחניות ציבוריות ולא היה מצב שהרכב יעמוד במקום שעלול להיות בעייתי".

על פי הדוח, אם לא ישלם כהן את הסכום הנדרש בתוך חודש ימים, יקפוץ גובה הקנס ל-187 יורו (קרוב ל-1,000 שקל). "אני לא מתכוון לשלם את הסכום הזה", אמר השבוע.

"זה מקרה הזוי שאני לא יודע איך להתייחס אליו. פניתי לעמותה חיפאית בשם 'עזרה' ודיברתי עם שופט מתנדב שהמליץ לי לפנות למשטרה המקומית שלנו. פניתי לתחנת זבולון, והם אמרו שאין לי מה לעשות אלא לשלם את הדוח.

"בלית ברירה פניתי גם לקונסולית כבוד בישראל, הצגתי בפניה את הבעיה, וגם היא לא היתה יכולה לעזור לי. ברור לי שאם לא אשלם את הקנס, אהיה מבוקש שם, אבל אני לא מתכוון לשלם מאות שקלים על משהו שלא עשיתי.

"מעולם לא שמעתי על כך שמדינה זרה מאתרת תייר באמצעות צילום רשיון הנהיגה שלו ושולחת את זה לבית שלו. זה בדיוק כמו שמדינת ישראל תשלח לרוסיה דוח תנועה של תושב שעבר עבירה בדימונה".