צילום: גיל נחושתן מסמך המדיניות שהכינה הוועדה לתיכנון ובנייה חיפה נתקל השבוע בהתנגדויות פומביות קשות. מלבד פניות לעמותת אדם טבע ודין על ידי תושבי ציר אח"י אילת, התקבצו השבוע תושבים יחד עם מוביל המאבק, יו"ר סיעת בעד, מוטי בליצבלאו, להפגנת מחאה על הציר. ההפגנה נערכה בשעה שצוות עירוני מורחב הגיע לסיור במקום על מנת לראות מקרוב כיצד ליישם את המסמך.

בשבועות האחרונים עסקה הוועדה לא מעט במסמך המדיניות, שלפי הגדרתה אמור לספק פתרונות לבעיות הקשות של ציר אח"י אילת ולהגדיר אחת ולתמיד אזורי מגורים לצד אזורי מסחר. אלא שאחרי שהציר חולק, החלו תגובות קשות של תושבים, הטוענים כי לא ניתן לשנות ייעוד של אזורי מגורים לטובת מסחר, ואם רוצים לעשות זאת, יש לשלם לתושבים המתגוררים שם פיצויים.

בסיור שערכו ביום שלישי האחרון חברי הוועדה, הופתעו לגלות קומץ תושבים נושאי שלטים שהלכו אחריהם לכל מקום וניסו להשמיע את דעתם. חברי הוועדה התעלמו ברוב הזמן מההערות, אולם לקראת סוף הסיור פתח מהנדס העיר מפה, ויחד עם חברים נוספים שמע את תלונות המפגינים. במקביל, כאמור, נפתח ערוץ בין התושבים לבין אדם טבע ודין.

בהנהלת העמותה ניסחו השבוע מכתב ארוך ושלחו אותו לראש העיר, יונה יהב, במסגרתו אגב ביקורת לא מעטה על אופן ניסוח המסמך וטענות על כך שהוא אינו מובן מספיק.

בהמשך התייחסו לפגיעה שעלולה להיגרם לתושבים: "תוכנית המדיניות מהווה פגיעה בזכויות תושבי המרחב בו עוסקת התוכנית. אישור תוכנית המדיניות משמעו הצהרת כוונות ברורה שמובילה לירידה בערכי הקרקע של המגורים בתוחם ובסמוך לתוכנית".

מהעירייה נמסר: "מסמך המדיניות מגובש לבקשת חברי מועצת העיר, בהם נציגי קרית חיים, במטרה לאזן בין האינטרסים הלגיטימיים של כלל הציבור. אין במסמך המדיניות כדי להחליף תוכניות בניין עיר אשר בעת הגשתן תינתן אפשרות לכל הצדדים המעוניינים להביע את דעתם. הדרישה לשיתוף הציבור בקביעת מדיניות בטעות יסודה, שכן מדיניות נקבעת על ידי הנהלת העירייה אשר נבחרה לצורך כך על ידי הציבור".