צילום: index open רק השבוע, 30 שנה לאחר שחלה תושב הקריות במחלת האסתמה, הוא זכה להכרה של המוסד לביטוח הלאומי במחלתו כתוצאה של תאונת עבודה. זאת, בעקבות זיהום האוויר והרעלים הנמצאים בסמוך למקום בו עבד בנמל חיפה.

עכשיו הוא יכול רק לבכות על ההפסד העצום, שכן יקבל קצבת נכות החל משנת 2008, המועד שבו הגיש את תביעתו.

התושב נתקל באפשרות לבדוק האם מדובר בתאונת עבודה רק לאחר שכבר יצא לפנסיה כמנהל בכיר מהנמל, לאחר 30 שנות עבודה.

התביעה הוגשה באמצעות עו"ד יעקב פלדשטיין וצורפה לה חוות דעת מפורטת של ד"ר אסף יעקובי, מומחה בכיר למחלות ריאה מבית החולים כרמל. בזכות העבודה היסודית הוכר התושב כנכה מתאונת עבודה ללא צורך לערער לבית המשפט.

בחוות דעתו ציין ד"ר יעקובי כי במסגרת מילוי תפקידו בילה העובד את מרבית שעות יום העבודה באזורים פתוחים, ולכן נחשף כמעט לכל אורך תקופת עבודתו לגורמים מזהמים, כימיקלים שונים ועוד.

על פי המידע שהיה בידי המומחה, העובד עבד באזור זיהום אוויר גבוה כתוצאה מגזים וחומרים כימיים שנפלטו ממפעלים סמוכים לנמל, כגון תחנת הכח של חברת החשמל, ומפעלים נוספים.

לטענתו, המפעלים הגדולים פלטו, במיוחד עד שנת 1991, תוצרי שריפת דלק וגופרית דו חמצנית, תחמוצת חנקן, חלקיקים נשימים וגזים רעילים נוספים.

"טיפול שיטתי להפחתת הפליטה של מזהמים אלה החל רק בתחילת שנות ה-90. במדידות המדגמיות שראיתי נרשמו חריגות משמעותיות עד משמעותיות מאוד", כתב ד"ר יעקובי והוסיף גורמים נוספים לדעתו למחלה: "במסוף הכימיקלים נפרקו חומרים כימיים מאוניות והובלו למכלי איחסון".

בסיכום הנזק שנגרם לו ובכדי להוכיח את הקשר בין המחלה לעבודתו, כתב המומחה כי הגורמים שציין ידועים כמגרים את דרכי הנשימה ומחמירים באופן משמעותי מחלות נשימה כרוניות, כולל אסתמה וברונכיטיס כרונית.

עו"ד יעקב פלדשטיין: "מן הראוי שכל אדם אשר סובל מבעיה רפואית יבדוק עם מומחים רפואיים האם קיים קשר כלשהו בין עבודתו לבית המחלה ממנה הוא סובל, ויפה שעה אחת קודם".