צילום: דורון גולן שבעה חודשים חלפו מאז שראש העירייה לשעבר ד"ר רפי ורטהיים הודח על ידי הבוחר ופינה את מקומו למחליפו אלי דוקורסקי. השבוע, כשהוא נושק לגיל 68, עזב את העיר לטובת ג'וב נחשק במערכת האוניברסיטאית בקמניץ דרזדן, גרמניה. ורטהיים מונה לראש המוסד למכונות כלים ועבודות, תפקיד המקביל לדיקן. התנאים כצפוי חלומיים.

"כשנודע לחברים טובים בעולם הרחב שלא נבחרתי פנו אליי ממספר ממקומות וביקשו שאעבוד איתם", הוא אמר, "התחלתי לעבוד עם מפעלים באזור תפן בנושא חינוך במטרה להקים בית ספר מקצועי טכנולוגי ברמה גבוהה. זה תפקיד הכי בכיר שהיה לי במערכת האקדמית שהוא מקביל לדיקן של פקולטה למכונות ולמירב ידיעתי אני הישראלי הראשון שממונה לתפקיד בכיר כזה במערכת האקדמית בגרמניה.


בדרך לשדה התעופה. רפי ורטהיים השבוע (צילום: דורון גולן)

"זאת מחלקה עם תקציביים של עשרות מיליוני יורו למחקר והוראה. המעבדה גדולה מאוד והיא משתרעת על פני עשרות אלפי מטרים מרובעים עם מכונות וציוד שמרביתו חדש. תחת ניהולי יהיו 30 עד 40 חוקרים ברמות שונות ובהם דוקטורים ופרופסורים".

מה התוכנית לטווח הקרוב?
"השבוע אני טס לגרמניה ואני אתגורר בחדר במלון שנמצא במרחק של 12 דקות הליכה מהאוניברסיטה כך שאוכל לקום בבוקר ולעשות קצת ספורט, בימים חמים או קרים, אני רגיל לזה.

"באמצע יולי ועד אמצע אוגוסט אהיה בגרמניה ולאחר מכן אני נוסע לבוסטון ל- MIT שזה המוסד המכובד ביותר בעולם למחקר ולהוראה בנושא הנדסה. מתקיים שם כנס גדול של ארגון CIRPשהייתי הנשיא שלו בשנת 2001-2002.

"למרות שזו תקופת קיץ והאוניברסיטאות בחלקן בחופש החלטתי שזו תקופה טובה להיכנס לעבודה כדי ללמוד את החומר.

מה עם חברותך במועצה?
"אני לא מוותר על עבודה ציבורית. אני נוסע בשלב ראשון לשנה לסירוגין ולאחר מכן אראה מה יהיה. אני בכל זאת לא צעיר, ואצטרך לראות איך דברים יסתדרו. המשפחה שלי פה והכתובת פה ואני אהיה על הקו האווירי. אולי לא אהיה פעיל במועצה כמו עד היום, אבל בהחלט אמשיך להיות פעיל. אני מתכוון לתרום, לעזור ולהצביע על דברים חריגים שלא מוציאים חן בעיניי.

מה לגבי ישיבות מועצה?
"מידי פעם אגיע ואני מקווה שלרובן. זה תלוי בלוח הזמנים שיעמוד לרשותי. בסך הכל המטרה היא להמשיך ולתרום בעבודה ציבורית".

מה תאמר לבוחריך שרצו שתהיה במועצה?
"העיר והמדינה מצפים שאתרום באותם נושאים שיש לי יכולות לתרום גם בגילי לכן גם קיבלתי על עצמי לקדם את נושא החינוך והתעשייה. אני נמצא בקשר עם תושבים, חברי מועצה ואנשי ציבור כדי שמיקרים של קיפוח או מנהל ציבורי לא תקין לא יקרו במחוזותינו"

איך אתה מסכם את החצי שנה האחרונה? בדיעבד טוב לך שלא נבחרת?
"קיבלתי את הכרעת הבוחר למרות שהיא באה ממחוזות שבחלקם אינם נכונים. כשהתמודדתי רציתי לתרום עוד חמש שנים. בחמש השנים הראשונות, במיוחד במצב שקיבלתי את העיר, אין מספיק זמן להגיע להישגים גדולים מאוד, אבל ההישגים שהגענו הם בהחלט ניכרים למרות שמנסים לגמד אותם כל הזמן".