צילום: דורון גולן לאחרונה פרסום משרד החינוך את תוצאות מבחני הבגרות למועדי קיץ תשס"ח וחורף תשס"ט. רבים מבתי הספר בקריות התגאו בהישגיהם ומיהרו לפרסם אותם. מנגד היו גם כאלה, בניגוד לשנים קודמות, שהצניעו את הנתונים וסירבו לחשוף אותם לציבור. בשנים האחרונות נושא אחוזי הזכאות לבגרות בתיכונים בקריות הפך לאחד העניינים הכי רגישים, וראשי הערים מעורבים בו אישית.

הנושא הופך בכל שנה ליותר יוקרתי, וישנה נטייה לעגל למעלה את התוצאות ולהתרברב בהן. מלחמת היוקרה הזו כוללת גם לא מעט כסף שמושקע ביחסי ציבור, שלטי חוצות ופרסומים בעיתונות. בערים בהן האחוזים גבוהים ממהרים לצאת לתקשורת ולפרסם זאת בכל דרך. זו הסיבה שנתוני הזכאות של אורט מוצקין, אולפנה סגולה בקרית מוצקין, תיכון קרית חיים, מקיף רבין, תיכון דתי לוינסון ותיכון רודמן בקרית ים – לא היססו להעביר נתונים.

למרות פניות רבות שנעשו בשבועות האחרונים לבתי הספר אורט ביאליק ולרוגוזין בקרית אתא, עד היום הם טרם חשפו את הנתונים. במקרה אחד התשובה שקיבלנו הייתה שהתוצאות טרם הגיעו על אף שמשרד החינוך כבר דיווח כי שלח את התוצאות לכל בתי הספר. במקרה השני סירבו לחשוף את הישגיהם מבלי לציין סיבה ברורה.

על פי התוצאות שהתקבלו, בית הספר הדתי־ממלכתי אולפנה סגולה מוביל את טבלת המחוז עם 95.5 אחוזי זכאות לבגרות. במקום השני נמצא מקיף רבין בקרית ים עם 69.2 אחוז, עלייה קלה לעומת אשתקד. עם 67 אחוזי זכאות מחזיק במקום השלישי תיכון קרית חיים. אורט מוצקין מתהדר עם 66.9 אחוז. לוינסון קרית ים עם 62.3 אחוזי זכאים לתעודת בגרות. ואחרון תיכון רודמן, גם הוא בקרית ים, שסוגר את הטבלה עם 51.6 אחוזי זכאות בלבד. התוצאות של רודמן אמנם נראות נמוכות לעומת שאר בתי הספר, אך מהוות שיפור ועלייה משנים עברו בשיעור של כ-5 אחוז.

על אף שמספרים אלה משגעים את ראשי הערים, לטענת גורמים במערכת החינוך הם ריקים מתוכן. "ישנם פרמטרים רבים שצריכים לקחת בחשבון על מנת לדעת את הרמה של בית הספר. יש שוני משמעותי במספר התלמידים בכל בית ספר, שמשפיע על אחוז הזכאות. בסופו של דבר, עלייה של 3־4 אחוז באה לידי ביטוי בילד אחד או שניים נוספים שקיבלו בגרות", אמר אותו גורם.

ובכל זאת, בימים אלה קשה שלא לשים לב לשלט חוצות גדול, בצפון העיר, בו מברכים ראש העיר, סגניו וחברי המועצה את מערכת החינוך בעירם לרגל הנסיקה בהישגים החינוכיים. "קרית ים ממריאה. גם בחינוך!", נכתב בכותרת.

בשלט התייחסות שונה לכל תיכון ששמו מפורסם בריבוע כחול גדול. בעוד שברבין ולוינסון מודגשים מספרי הזכאים לבגרות, כפי שנמסרו ממשרד החינוך, הרי שבתיכון רודמן, הנמצא כבר שנים בחלק התחתון של הטבלה בקריות, לא צוין אחוז הזכאים אלא רק "עלייה חדה במספר הזכאים לבגרות".

הפרשנות ניתנת לכל עובר ושב כרצונו. יצוין כי לפני כשנה פורסם באותו מקום שלט חוצות בו הודגשו תוצאות לוינסון ורבין,
ואילו רודמן הוזכר שוב ללא כל הדגשה מיוחדת.

הדבר עורר אז לא מעט תגובות של תושבים שבחרו להזדהות עם תלמידי רודמן, וטענו שאין זה הוגן לעשות דבר כזה לילדים. "איך תלמיד ברודמן אמור להגיב לשלט כזה, בעיר שלו", טענו אז הורים. "נעשה כאן עוול גדול להרבה ילדים מהעיר. האם התלמידים שעולים היום לרודמן אמורים להרגיש סוג ב'?", נאמר בזמנו.

באותה עת גם בקרית מוצקין פירסמו שלטי חוצות עם אחוז הזכאים לבגרות בעיר.

מעיריית קרית ים לא התקבלה תגובה עד לפרסום הכתבה.