צילום: ויז'ואל פוטוס היכרות דרך עבודתה עם משפחתו של קטין מהקריות הספיקה השבוע לאשת תקשורת להגיע לבית המשפט המחוזי בחיפה, ולהצהיר כי היא לוקחת אחריות על שחרורו של הקטין למעצר בית. הקטין בן ה-16, החשוד באונס קטינה בת גילו, ישהה במעצר בית בביתה רחוק מהקריות תחת פיקוחם של האישה ובעלה, ושל הוריו.

כתב האישום שהוגש כנגד הקטין מייחס לו עבירות של אינוס, מעשה סדום, שיבוש מהלכי משפט ואיומים. אלו בוצעו לפי האישום מתחת לביתו, כאשר שכנע את הקטינה להגיע אל מאחורי ביתו וביצע בה את זממו, תוך הפעלת כוח ואיומים. בית המשפט סירב לשחרור למעצר בית בבית הוריו והסכים לחלופה רק אם יימצא מקום המרוחק לפחות 30 ק"מ מבית המתלוננת.

בפתיחת הדיון הסב נציג המשטרה את תשומת לב השופט כי בדיון הקודם נקבע שהקטין ישוחרר למעצר בית אצל מפקחים המקובלים על שירות המבחן. סנגורו עו"ד תומר נווה ציין כי הדרישה הייתה 30 ק"מ ממקום מגוריו של הקטין ולכן הציע חלופת מעצר ביישוב אחר, כמה עשרות ק"מ מבית המתלוננת. השופטת החליטה לבדוק בעצמה את מהימנות המפקחים וקבעה כי רק אם יהיה לה ספק תעביר את הנושא לבחינת שירות המבחן.

בשלב זה עלתה להעיד אשת התקשורת, אשר הוצעה כמפקחת על הקטין במעצר הבית. "זו משפחה שאני מלווה כמה שנים, גם דרך עבודתי...", אמרה והוסיפה פרטים על פועלה. "ליוויתי את המשפחה הזו בשנים האחרונות באהבה...".

נציג המשטרה ציין כי סדר היום של אשת התקשורת מאוד עמוס וזו הודתה כי היא עובדת מחוץ לבית ובעצם היא נמצאת בבית רק עד 11 בבוקר וחוזרת ב-19:00 בערב. גם בעלה עובד בשעות זהות, אך כעת הם מציעים לשמור על הקטין לסירוגין.

השאלה הבאה הייתה האם היא יודעת מהם האישומים המיוחסים לקטין והיא ענתה: "כן, הוא מואשם בנגיעה מינית, אני יודעת באופן אישי, אני סומכת עליו. ברגע שאני לוקחת אותו אלי הביתה האחריות שלי לדאוג שהוא יהיה בבית. אני לא אהיה בבית. אני נותנת בו אמון. עובדה שאני מכניסה אותו לביתי. האחריות שלי לדאוג שהוא יהיה בתוך הבית ואסור לו לצאת החוצה. הוא יודע שאם הוא יכבד אותי אני אכבד אותו. אם הוא יעשה צעד נגד החוק, אני אתקשר מיד למשטרה".

התובע לא הירפה ושאל אם זו הפעם הראשונה בה היא משכנת מישהו בביתה לחלופת מעצר. היא הודתה שכן וציינה שבעבר עזרה לאנשים להשתקם גם על ידי שיכון בביתה, אך לא במקרים של מעצר. "למה במקרה זה הסכמת לקחת את המשיב אליך הביתה?", התעקש השוטר ונענה: "כי המשפחה צריכה עזרה, אני אוהבת אותם, אין להם משפחה אחרת, הרגשתי שאני צריכה לעזור".

לסיום שאל התובע את אשת התקשורת, האם היא מודעת לזה שהיא ובעלה ייאלצו להפסיד עבודה ולשמור על הקטין עד תום ההליכים, תקופה שיכולה לארוך גם שנה שלמה. "אני אדם בוגר, אני מחזיקה הרבה אנשים ברגעים הכי קשים בעולם. ברגע שאני לוקחת את המשימה על עצמי, אני אעשה אותה באהבה ובנאמנות. אני ובעלי נעשה סבב, אני לוקחת אחריות".

בהמשך עלה להעיד גם בעלה שסיפר שאין לו היכרות עם המשפחה והוא סומך על שיקול דעתה של אשתו. הבעל סיפר שבבית נמצאת נכדתו ונשאל אם למרות זאת הוא מאשר את הבאת הקטין למעצר בית בביתם. הוא אמר שהוא לא חושש והתחייב לעדכן את המשטרה במידה והקטין יבצע הפרה של התנאים והבהיר: "אנו לא הולכים לעשות שום הנחות למשיב".

אביו של הקטין עלה אף הוא להעיד ומסר כי בימים אשת התקשורת ובעלה ייצאו לעבודה, יגיע הוא או מפקח אחר מהמשפחה לפקח על הקטין בביתם ואף הצהיר שהוא מוכן לקחת שנת חופש כדי לשמור על ילדו.

לאחר כל העדויות נשאר נציג המשטרה בעמדתו והודיע שהמשטרה תתנגד לכל חלופת מעצר, שכן סדר יומם של האישה ובעלה לא יאפשר פיקוח. השופטת לא קיבלה את עמדת המשטרה. בהחלטתה כתבה כי הוחלט לשחרר את המשיב למעצר בית בביתם של הזוג, זאת בשל גילו הצעיר והעובדה שאין לו עבר פלילי. לקטין יותקן אזיק אלקטרוני אשר ביחד עם שאר התנאים גורם לכך שמסוכנותו תמצא תחת שליטה לדעת השופטת.

בהחלטה אושרו ארבעה מפקחים, הזוג, והוריו של הקטין, כאשר בכל שעות היממה חייב אחד מהארבעה להימצא איתו.
המפקחים חויבו להפקיד התחייבות בגובה 15 אלף שקלים כל אחד לצורך ערבות. בבית המשפחה יוקצה קו טלפון לשיחות יוצאות ונכנסות אשר יהיה ללא שירותים נלווים כמו אינטרנט, שיחה מזוהה ושיחה ממתינה. לקטין ניתנה הוראה שלא ליצור קשר, בין בעצמו ובין באמצעות אחרים, עם המתלוננת בכל אמצעי תקשורת. כמו כן, ניתן נגדו צו עיכוב יציאה מהארץ עד למתן החלטה אחרת או עד תום ריצוי העונש, אם יורשע וייענש.

במשטרה שקלו לערער על ההחלטה, אך בסופו של דבר לאחר התייעצות הסכימו, החלטת השופטת נכנסה לתוקף והקטין שוחרר לבית אשת התקשורת ביום שני בשעות הצהריים.