צילום: אילנה פישר לכזו סיטואציה לא חלמה להיקלע פרקליטה בכירה מפרקליטות המדינה, שיצאה בסך הכל לנפוש עם משפחתה בכנרת. בחוף שבו בילתה התפתחה קטטה והיא הפכה לעדת ראייה מרכזית. בתוך שעות מצאה עצמה בתחנת המשטרה מוסרת עדות, לרבות מספר הרכב של התוקפים, ומנסה ללא הצלחה לזהות אותם במסדר זיהוי.

דווקא הפטמות של התוקף הכריעו, לאחר שהמותקף שזיהה אותו טען כי יש לו פטמות מיוחדות. השופט ביקש מכולם לצאת ובחן מקרוב את הראיה המרכזית.

תושב קרית אתא בן ה-19 נעצר בסוף השבוע שעבר בחשד שביחד עם חבריו תקף, גרם חבלות וסיכן את חייהם של תיירים אמריקאים. המקרה אירע בחוף סוסיתא בכנרת, כאשר אחד התוקפים נגח בתייר והשני פגע בו עם אבן.

בנוסף, השתוללו החשודים ונסעו ברכבים בצורה מסוכנת. המשטרה דרשה הארכת מעצר בשבעה ימים בשל מסוכנות לציבור וחשש לשיבוש החקירה.

בדיון טען נציג המשטרה שבוצע מסדר זיהוי, ואחד המותקפים זיהה את החשוד. אולם, בשני מסדרי זיהוי אחרים לא זוהה התוקף, כאשר באחד מהם המזהה היתה פרקליטה בכירה ומוכרת מפרקליטות המדינה, שהיתה עדה לאירועים.

"החשד הוא לא סתמי, מעל לסביר והייתי אומר עם תחילה של תשתית ראייתית נגדו", טענה המשטרה.

הסניגור, עו"ד יהלי שפרלינג, ביקש כי בית המשפט יתבונן בגוף החשוד, שכן היחיד שזיהה אותו תיאר שהחשוד היה ללא חולצה ויש לו פטמות מוזרות ומיוחדות.

לאור הבקשה, הורה השופט לנוכחים לצאת מהאולם, החשוד הוריד את חולצתו והשופט בחן בדקדוק את הפטמות שלו כדי להבין אם הן תואמות לתיאור.

בהמשך חקר עו"ד שפרלינג את נציג המשטרה, שאישר את הדברים וסיפר שהיו מספר תוקפים, בתוך המים ועל החוף. עו"ד שפרלינג התלונן מדוע לא בוצע מסדר זיהוי נפרד לאזור החזה, כפי שהובטח. המשטרה הסבירה שנותרו 17 פעולות חקירה, כולל איתור מעורבים נוספים וככל הנראה מסדר זיהוי נוסף.

בסיכום ביקש עו"ד שפרלינג לשחרר את החשוד, ללא עבר פלילי, למעצר בית. לטענתו, אכן מדובר באירוע מצער, כאשר האמריקאים כנראה התחילו עם בחורה והדבר התפתח לתגרה. עוד טען כי לא הוכחה מעורבות החשוד באירועים, והוא לא זוהה במסדר הזיהוי, למעט אחד האמריקאים שאמר שהוא מוכר לו.

יתרה מכך, טען כי הפרקליטה מפרקליטות המדינה, שהיתה עדה לאירועים, נתנה למשטרה מספר רכב שונה ממספר רכבו של החשוד, וכי בעל הרכב לא נעצר ואף הפרקליטה לא זיהתה אותו במסדר הזיהוי.

השופט השתכנע שקיימת ראיה למעורבות החשוד, אך השתכנע מדברי שפרלינג שאין צורך בשבעה ימי מעצר והסתפק ביומיים בלבד. לאחר יומיים התקיים דיון נוסף, במהלכו הגיעו עו"ד שפרלינג והמשטרה להבנות כי החשוד ישוחרר למעצר בבית אחותו בקרית אתא.

זאת, תוך חתימתו וחתימת אחותו על ערבות בסך 10,000 שקל כל אחד והתחייבות החשוד לא ליצור קשר עם המתלוננים במשך 30 יום.