צילום: גיל נחושתן פרשת מעורבות עובדי עיריית קרית אתא במערכת הבחירות האחרונה עולה שלב: השבוע נודע כי היחידה הארצית לחקירות הונאה פתחה בחקירת הנושא ואף זימנה למשרדי היחידה עובדים מסוימים לחקירה תחת אזהרה. ראש העיר, יעקב פרץ, שעל פי החשד פעלו אותם עובדים על מנת להריץ אותו, לא נחקר בשלב הזה.

הפרשה פורסמה לראשונה כחודש לפני הבחירות שהתקיימו בנובמבר 2008. ב"ידיעות המפרץ" פורסמו אז צילומים בהם נראו עובדי עירייה, כשהם נוהגים לפקוד את מטות הבחירות של פרץ על בסיס קבוע ועוררו בזמנו תהיות רבות לגבי מעשיהם שם. במקביל, הלכו והתרבו תלונות של מועמדים וחברי סיעותיהם שטענו כי העובדים הם חלק מהמנגנון המשומן של יעקב פרץ במרוץ לראשות.

המועמדים טענו כי בין אם העובדים עושים זאת מרצון ובין אם לא, מדובר בעניין בעייתי מאחר שהדבר מקנה לראש העיר יתרון משמעותי על פני המתחרים בעוד שהם נאלצים לגייס פעילים בשכר.

בסמוך לבחירות, כאמור, גובו הטענות הללו גם בחומרים מצולמים. במשך מספר ימים תועדו עובדים בכירים וזוטרים בעירייה כשהם נוהגים לפקוד את המטה למשך שעות ארוכות. גם בכנסים שערך פרץ מטעם סיעת הליכוד נצפו העובדים רבים. פרץ טען אז כי לא הוא ביקש מהעובדים להתגייס לצידו וכל מי שעושה זאת, עושה זאת ביוזמתו ועל דעתו בלבד.

בעקבות הפרסום, הועברה פנייה של גורמים עירוניים ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, ובה דרישה לבדוק את כשירות הנושא. לפנייה צורפו חומרים שונים שנאספו על ידי יריביו הפוליטיים של פרץ, וכן הפרסומים ב"ידיעות המפרץ", בהם מתועדים לכאורה עובדים ב'זמן פעולה'.

הנחיות היועץ המשפטי לממשלה, שפורסמו לפני הבחירות קבעו כי על עובדי עירייה לשמור על תדמית ניטרלית בעיני הציבור, שאינה משועבדת לכל השקפה פוליטית.

במכתב שהועבר ליועץ המשפטי לאחר כתבה נרחבת בנושא ב"ידיעות המפרץ" התבקש מזוז לתת את חוות דעתו לסוגיה. לאחר בדיקת במשרדו של היועץ המשפטי, נשלחה כאמור תשובה כי הנושא עבר להמשך טיפול. בתחילת חודש ינואר התברר אופן הטיפול.

בתגובה לשאלת mynet ו"ידיעות המפרץ" השיב אז דובר משרד המשפטים בשם המשנה לפרקליט המדינה בעניינים פליליים כי העביר את הנושא לבדיקה וטיפול של ראש חטיבת החקירות במשטרת ישראל. כחצי שנה אחרי, נפתחה כאמור החקירה.

ממשטרת ישראל נמסר: "ביאח"ה מתנהלת חקירה בנוגע לאי סדרים הקשורים להתנהלות עובדים בעיריית קרית אתא במערכת הבחירות האחרונה לרשויות המקומיות".

מהעירייה נמסר: "לא נאפשר לכל המתלוננים, הידועים לציבור בניסיונות ההכפשה שלהם, לפגוע בקרית אתא ובתדמיתה. העירייה תמשיך ותפעל למען תושביה ותשמור על עובדיה העושים את עבודתם נאמנה למען הציבור".

כתבה המלאה מתפרסמת בגיליון סוף השבוע של "ידיעות המפרץ"