צילום אילוסטרציה: עמית שעל קיזוז חשבוניות מס פיקטיביות בסך כולל של כ-16 מיליון שקל, העלמת עסקאות, השמטת הכנסות מאוצר המדינה והגשת הודעה כוזבת במשטרה במטרה לשבש הליכים, אלה רק חלק מהחשדות העומדות נגד תושב קרית מוצקין, חביב פרץ, החשוד כי שימש איש קש בחברת כוח אדם "מצליח אספקה בע"מ".

השבוע שוחרר החשוד בערבות תחת מגבלות מחמירות, לאחר שהודה בחקירתו ששימש כ"איש קש" וכי פעל בהוראת בעל החברה והגיש הודעה כוזבת למשטרת ישראל על גניבת החומר החשבונאי מרכבו.על פי החשד, בתחילת שנת 2005, כשנה לאחר הקמת חברת "מצליח אספקה בע"מ", העביר הבעלים בפועל, משה מצליח, את מניות החברה לבעלות עובדו לשעבר, חביב פרץ. המדובר בחברה אחת מתוך מספר חברות כוח אדם שנמצאו בשליטתו של מצליח. מאז מועד העברת המניות ועד לסוף שנת 2008 ניכתה החברה תשומות שלא כדין בסך של 16 מיליון שקל, עליהם קיבלה זיכוי מע"מ בגובה 2 מיליון שקל.

אשתו של מצליח שימשה מנהלת החברה והייתה אחראית בין היתר על הכנת דוחות המע"מ החודשיים, בהם נדרש זיכוי מע"מ שלא כדין בגובה 2 מיליון שקל בגין הוצאות פיקטיביות.

כאשר נודע למצליח כי מתקיימת חקירה של מחלקת חקירות מכס ומע"מ בחיפה, הורה על פי החשד לרואה החשבון של החברה להעלים את החומר המפליל, למחוק אותו ממחשבי משרד רואי החשבון ובמקביל דאג להגשת הודעה במשטרה על ידי פרץ, לפיה לכאורה נגנב החומר מרכבו של פרץ. על פי נתוני החקירה, שימש פרץ בעבר עובד אצל מצליח וכיום הוא מתפרנס כמאבטח, שליח בחנות ירקות ותקליטן.

לאחר סיום החקירה הסמויה, הגיעו ב-17.3.09 חוקרים לבתי החשודים ולמשרדי החברה ומצאו במחשביהם ובמסמכיהם
ראיות רבות הקושרות אותם לעבירות הנטענות. בעת שפשטו על משרד רואה החשבון, המייצג את החברה, נעצר גם רו"ח סלאמה סעיד אשר חשוד כי מחק את החומר מהמחשבים וגרם למצב בו לא נשאר זכר לחומר החשבונאי של החברה.

אולם, בחיפוש במחשבים הצליחו החוקרים לשחזר את החומר ולהגיע לספרי הנהלת החשבונות המלאים של החברה. רואה החשבון הודה כי מחק את החומר ושמר לעצמו עותק בספריה נפרדת במחשבו האישי, אותו הסתיר מהחוקרים.

פרץ שוחרר ממעצר לאחר שהגיע להסכמה עם נציגי אגף החקירות לפיה הוא הפקיד ערבות אישית בסך 200 אלף שקל, החתים את אביו על ערבות אישית נוספת בסך דומה, הוצא נגדו צו עיכוב יציאה מן הארץ למשך חצי שנה, תוך שהוא יפקיד את דרכונו בידי שלטונות המכס, וכן הוא התחייב שלא ליצור קשר עם איש מהמעורבים האחרים בפרשה. גם החשודים האחרים שוחררו בתנאים מגבילים ובימים הקרובים תימשך החקירה.