צילום: דורון גולן המשרד להגנת הסביבה הוציא השבוע צו מינהלי נגד עיריית חיפה ובמסגרתו דרישה להסיר מיידית את גג האזבסט המכסה את מבנה בית נגלר בקרית חיים.

מדובר בפרשה ישנה שבעקבותיה נשלחו לעירייה לא מעט פניות במסגרתם בקשה להחליף את חלקי האזבסט המצויים בחלק מן החדרים במקום.משראו בהנהלת בית נגלר ונציגי הירוקים בעיר כי העירייה לא נענית לדרישותיהם, פנו לעמותת אדם טבע ודין בבקשה לסייע להם מול העירייה.

באחרונה אף ביצע יו"ר סיעת בעד, מוטי בליצבלאו, פנייה לחבר המועצה מטעם הירוקים, ירון חנן שהעלה שאילתא בנושא בישיבת מועצת העיר האחרונה. ראש העירייה, יונה יהב, השיב לו בתגובה לשאלתו, כי לא נמצאו חריגות במקום וכי העירייה תצבע את הגג בצבע שמן.

תשובת העירייה, שלא הייתה מספקת לדעתם, הועברה לעמותת אדם טבע ודין, וזו העבירה אותה למשרד להגנת הסביבה.

לפני כשבוע וחצי הוציא הממונה על המחוז במשרד להגנת הסביבה, רוברט ראובן, מכתב נוקב לעיריית חיפה ובו דרישה חד משמעית להסיר את גג האזבסט בתוך שבועיים. באם לא תעשה זאת, הודיע להם, יחייב אותם בקנסות גבוהים.

במכתב מציין ראובן פרטים מהסיור שביצע במקום, ולאחר מכן כתב למהנדס העיר: "סיבי האזבסט המשתחררים מלוחות שבורים ומרוסקים כפי שנמצאים באתר, מהווים מפגע זיהום אוויר חמור ועלולים לגרום לסיכון בריאותי לעוברים ולשבים בסמוך לאתר, וכן לתושבים המתגוררים בצמוד אליו".

על פי מכתבו של ראובן מחויבת העירייה לפעול במיידי ובתור התחלה לגדר ולסגור את המתחם באמצעות סרטי בידוד והצבת שלט אזהרה בנוסח: 'סכנה, מכיל סיבי אזבסט, הימנע מיצירת אבק, סכנת סרטן ומחלות דרכי נשימה'.

את האזהרות הללו נדרשה העירייה להציב בתוך 24 שעות מיום קבלת הצו.

לאחר מכן התבקשה לפעול באמצעות קבלן מוסמך לטיפול באזבסט על מנת להביא להסרת המפגע. "לידיעתך", כתב ראובן לקראת סיכום, "העונש המרבי על גרימת מפגע לפי החוק למניעת מפגעים הוא שישה חודשי מאסר וקנס בגובה של 202 אלף שקל, ואם בוצעה העבירה על ידי תאגיד מוכפל הקנס האמור". למכתבו צרף, גם תמונות מהמקום.

מהעירייה נמסר: "גג האזבסט "בבית נגלר נבדק ב-8.2.09 על ידי הממונה על הבטיחות במוסדות החינוך והתרבות בחיפה. קצין הבטיחות קבע כי האזבסט בבית נגלר שלם, אינו מתפורר ואינו מהווה סכנה בריאותית. קצין הבטיחות הנחה לצבוע את חלקו התחתון של הגג בחומרים מתאימים – וכך נעשה. פניית מנהל המחוז במשרד להגנת הסביבה לפירוק הגג הגיעה למהנדס העיר לאחר המועד בו נקבע כי יש להתחיל לנקוט פעולות בנושא. בעקבות שיחה שנערכה בין מהנדס העיר למנהל המחוז קבע מנהל המחוז אורכה לטיפול בנושא".