ויז'ואל/פוטוס על רקע המיתון המחריף וכמות המובטלים ההולכת וגדלה, נראה כי יש אור בקצה המנהרה. אם מעיפים מבט חטוף על גובה השי לחג שמקבלים עובדי הרשויות והחברות הגדולות בצפון, לא יורגשו הקיצוצים, וכמעט שכל העובדים בחברות הבולטות ייהנו מצ'ופרים נדיבים ולעיתים גם מהעלאה בגובה תווי הקנייה ביחס לשנים קודמות.

הראשונה שהעלתה את גובה התלושים על מנת לסייע לעובדי העירייה, היא עיריית קרית מוצקין. שם בדרך כלל נעו הסכומים בין 350 ל-400 שקל. אולם השנה הוחלט על תווי קנייה בסכום גבוה יותר - 500 שקל למגוון רשתות מזון ומותגים. ההעלאה, מסבירים בעירייה, נועדה לסייע לעובדים בגלל המצב הכלכלי.

גם בקרית אתא ייהנו העובדים מסכום גבוה לעומת השנה שעברה - 600 שקל, שיוענקו לעובדים למימוש בתווי קנייה. בקרית ים שמרו פחות או יותר על קו אחיד ביחס לשנים קודמות ויחלקו לעובדים 450 שקל בתווי קנייה. עיריית קרית ביאליק היא היחידה בה נתן המיתון את אותותיו. שם יקבלו העובדים סכום זעום יחסית של 200 שקל בתווי קנייה, ואילו ועד העובדים אמור להעניק מתנה נוספת שלגביה טרם הוחלט.

גם בבתי החולים, לא יישארו העובדים מקופחים. עובדי בית החולים כרמל בחיפה יקבלו תלושים על סך 422 שקל, ואילו ברמב"ם, שם קיימים ארבעה ועדי עובדים מסודרים, ינועו הסכומים בין 200 ל-600 שקל, תלוי בשיוך לוועד. בבית החולים בני ציון לעומת זאת יקבלו כל העובדים סכום זהה ומכובד של 500 שקל בתווי קנייה.

גם בסקטור החינוכי לא ממש הידקו את החגורה השנה. עובדי אירגון המורים יקבלו כרטיס שי בסך 400 שקל, כולל את הפנסיונרים. הסתדרות המורים תחלק שי בסך 550 שקל בתלושים, לא כולל את הפנסיונרים.

בראש המצעד, כמדי שנה, עומדים המפעלים הגדולים והחברות המובילות במפרץ חיפה. עובדי בתי זיקוק פותחים את הטבלה עם תווי קנייה בשווי 1,000 שקל ומתנה מוועד העובדים, סט מצעים מהודר. חברת פרוטרום, ששמה עולה מפעם לפעם לכותרות בעיקר בשל מפגעי ריח, מאוזכרת שנייה בטבלה עם סכום מרשים לא פחות מבתי זיקוק השכנים, תלושי קנייה בשווי 950 שקל.

ואולם אחת החברות המסקרנות ביותר השנה היא חברת המזון תלמה. דוברת החברה סירבה בכל תוקף למסור נתונים באשר לגובה הסכום שמקבלים העובדים כשי וטענה כי הם לא נוהגים לפרסם פרטים שכאלה לתקשורת, אולם אחד העובדים טען כי יקבלו סכום של כ-2,400 שקל. בוועד העובדים הכחישו את העניין הזה וטענו כי הסכום אף לא קרוב. את הסכום המדויק הם סירבו למסור. פנסיונר של תלמה סיפר שהוא אמור לקבל השנה 1,600 שקל.

במשטרת ישראל לא יקבלו השוטרים מתנת חג אלא מתנה אחת מרוכזת הניתנת להם מדי שנה בראש השנה, ואילו ברכבת ישראל עוד לא הוחלט מה תהיה המתנה, אם בכלל. אם זה נכון, החברים ברכבת חייבים להזדרז, החג כבר בפתח.