צילום: שי וקנין 60 שעות בלבד לאחר שסוכל פיגוע המוני בקניון הסינמול - לב המפרץ, הצליחו חבלני משטרת זבולון להיכנס עם רכב ובו מטעני דמה רבים לחניוני הקניון, לחניוני הקריון בקרית ביאליק וכן לחניוני הרבמ"ד שבקרית מוצקין. שבועיים לפני פסח, התקופה בה הקניונים עמוסים במיוחד, עושה רושם שבקניונים, לפחות על פי בדיקת המשטרה, לא הפנימו את המצב הביטחוני. הציבור מתבקש לפקוח עיניים.

במשטרת זבולון היו בטוחים כי לפחות בימים הראשונים לאחר סיכול ניסיון הפיגוע המדובר תהיה ערנותם של המאבטחים בקניונים השונים בשיאה. אולם, שלושה ימים בלבד לאחר נסיון הפיגוע, ביום שלישי השבוע, יצאו במשטרת זבולון למבצע בדיקה ונוכחו לדעת כי אם היה מתרחש נסיון נוסף לפיגוע, הוא היה מצליח לפחות כמו הראשון, בו הגיע המטען עד לחניון הקניון, ואולי אף היה מסתיים גרוע מכך.


המאבטחים לא הבחינו במטענים. הפיגוע בלב המפרץ (צילום: שי וקנין)

מטרת התרגיל הייתה לבדוק את תקינות נוהלי האבטחה והשמירה בקניונים ובמקומות הומי קהל. חבלני המשטרה הצליחו להיכנס עם רכב שהכיל בתא המטען תיק גדול ובתוכו חומר המדמה חומר נפץ, וכן מוקשי דמה ומערכת הפעלה של מטען, אשר הונחו מאחורי מושב הנהג.

המאבטחים השונים לא הבחינו כלל במטענים החשודים ומיד לאחר הכשלון בתרגיל הוזמנו לתחקיר עם החבלנים. כמו כן שוחחו החבלנים עם הממונים על הבטחון בחלק מהקניונים והממונים על הבטחון והקב"טים יוזמנו לשימוע בתחנת זבולון. המטרה העיקרית הינה לרענן את השורות כחלק מההיערכות המתבצעת לפני החגים ולאור האירוע האחרון בסינמול.

מפקד מרחב חוף, תנ"צ רוני עטיה: "אנחנו מאוכזבים מממצאי התרגיל שבוצע על ידי החבלנים. אנחנו רואים בחומרה כל התרופפות ברמת הדריכות והעירנות של המאבטחים. אנו נמשיך בביצוע תרגילים, במטרה למנוע הישנות המקרים".

אחד הבליינים ששהו בקניון הסינמול ממש ביום סיכול הפיגוע אמר לאחר מכן: "כשנכנסתי לחניון היה מונח על מושב רכבי קרטון ענק ובו מיקסר. המאבטח פתח את הדלת, עשה כאילו הוא מציץ פנימה וטרק אותה חזרה. כשנכנסנו לקניון דיברנו בינינו שהוא לא יכול היה לדעת מה יש בקרטון ומבחינתו יכלו להיות בו גם 40 קילו חומר נפץ. רצה הגורל ובאותו הערב ממש קרה מה שקרה. אני מקווה שיסיקו מסקנות ויעלו את ערנותם של המאבטחים, לפני שיהיה מאוחר מדי".

תושב אחר שפנה ל-mynet ולעיתון "ידיעות המפרץ" לאחר סיכול הפיגוע, צפה פני עתיד ועוד לפני שפעלה המשטרה לבדיקת רמת האבטחה, התריע כי גם בקריון מערך האבטחה פרוץ: "רכב יכול להגיע לחניוני הקריון או להיצמד לחנויות החיצוניות שבו ללא כל בעיה ומבלי שייבדק כלל. זה נס שלא היה פה פיגוע ושהצליחו לסכל את הפיגוע בלב המפרץ".

מקניון הסינמול נמסר בתגובה: "אנו מבצעים תרגילים יחד עם המשטרה ומערך האבטחה, על מנת להפיק לקחים, לתרגל ולשפר את מערך הבידוק והאבטחה בקניון. תרגילים דומים נעשים במהלך כל השנה ולפעמים ספציפית לאחר התראות בקניונים ובמרכזים מסחריים ברחבי הארץ".