צילום: חברת אנוביס הפעלת סיירת כלבים מאומנים יכולה הייתה למנוע אירוע כמו זה בקניון לב המפרץ. כך טוענים מנהלי חברת אנוביס, מקיבוץ גשר הזיו, המפעילים סיירת כלבים בכל אזור הצפון. החברה מתמחה בעיקר באבטחת שטחי חקלאות ומרחביים פתוחים.
לטענת אנשי החברה, חושי הריח המחודדים של הכלבים עשויים לחשוף מטעני חבלה חבויים.

איזי דיאמנט, מנכ"ל אנוביס: "כשם שסיירת הכלבים הורידה לכ-70 אחוז את מכת הגניבות החקלאיות במרחבי הגליל והעמקים, כך ניתן יהיה למנוע החדרה של מטעני חבלה למרכזים פתוחים".

אנוביס, מציין דיאמנט, מפעילה צוות מאבטחים כולם בוגרי יחידת עוקץ בצה"ל (יחידת כלבנים) המסיירים בליווי 16 כלבי תקיפה מיומנים. כלבים אלה, לדברי מנכ"ל החברה, מריחים למרחק של מספר קילומטרים דמויות זרות הנעות בשטח ובתוך דקות גורמות לריתוקו.

מכאן, לדבריו, שאפשר לאמץ את הפעילות שצה"ל נקט בהצלחה במלחמת לבנון כשהקים והפעיל את יחידת עוקץ ובסיוע כלבים מאומנים להרחת חומרי נפץ איתרו מבעוד מועד זירות של מטענים שעלולים היו לזרוע הרג רב בקרב החיילים שנעו בשטח.


כלבים היו מונעים את הפיצוץ? הפיגוע בלב המפרץ (צילום: שי וקנין)

לדברי דיאמנט, לאנוביס היכולת להכשיר ולהפעיל מערך סיורים של מאבטחים וכלבי הרחה בשטחי החניה הפתוחים בקניונים שיזהו רכבים הנושאים עמם מטעני חבלה. מדובר בכלבים מגזע "מלינואה"רועים בלגים או גרמנים הנחשבים לאיכותיים מסוגם.

קצין במחוז הצפוני טען בתגובה כי המשטרה עושה שימוש בכלבים לצורכי חיפוש, גם אחרי חומר נפץ אבל זה רק במקרים יוצאי דופן כמו על גופות מחבלים. לדבריו, נוכחות של שוטרים עם כלבים בתוך קניונים הוא בעל השלכות יוצאות דופן.