צילום: סבסטיאן שיינר עשרות בני נוער מתחת לגיל 16 עוכבו השבוע לחקירה עקב השלכת נפצים וחזיזים. הצעירים נחקרו ונגד חלקם נפתחו תיקים פליליים. עשרות תלונות של תושבים מכל הקריות הגיעו למשטרת זבולון החל מהשבוע שקדם לחג ועד לימים אלו.

"זה הפך לתופעה קבועה. אנחנו סובלים מהדבר הזה בכל השעות, גם בלילה", אמר תושב קרית אתא. "יש לזה רעש נוראי. בכל פעם שאנחנו שומעים את זה אנחנו קופצים. אי אפשר להתרגל לזה". לטענת התושבים, לאחר שהנפצים מושלכים לעברם הם אינם מסוגלים לשמוע למשך מספר שניות מעוצמת הפיצוץ.

המשטרה מודעת לתופעה שרק הולכת ומחריפה, אך מתקשה להילחם בה. לטענתה, זריקת הנפצים נעשית לרוב על ידי בני נוער כמעשה קונדס. הנערים משליכים את הנפצים תוך כדי הליכה או נסיעה ברכב, ועד שנעשית פנייה למשטרה, הם כבר נמלטים. תושבים בקריות אף דיווחו על חרדות מחשש שיש פיגוע.

"ישבתי בסלון ביתי וצפיתי בטלוויזיה", סיפרה תושבת קרית מוצקין. "לפתע שמעתי 'בום' חזק שממש הקפיץ אותי. לרגע חשבתי שמדובר בפיגוע. הרעש היה מחריש אוזניים. כשניגשתי לחלון ראיתי חבורה של צעירים שנראו מאוד משועשעים מהעניין. אחד מהם אף התלונן בפני חברו שהוא הפך אותו לחירש. אבל זה לא הפריע להם להמשיך ולזרוק נפצים נוספים". התושבת טענה כי ברגע שהעירה לילדים על מעשיהם, הם צחקו והמשיכו בשלהם.

פרט לבהלה, מדובר במשחק מסוכן ביותר. בשנה האחרונה דווח על מספר מקרים בהם ילדים נפצעו וחלקם אף איבדו את אחת מאצבעותיהם כתוצאה מהשימוש בחומרים אלה. לפיכך התופעה מעוררת דאגה רבה גם בקרב הורים. "אני מפחדת שיום אחד יקרה לילדה שלי משהו. הילדים זורקים את הנפצים מבלי להסתכל אם יש מישהו בסביבה", אמרה אם מקרית ים.

למרות שהשימוש וההפצה של הנפצים הוא אינו חוקי, נראה כי הדבר אינו מפריע לילדים. בכל יום גדל מספרם של בני הנוער משליכי הנפצים, והמשטרה ניצבת מולם חסרי אונים מבלי יכולות לאכוף את התופעה כנדרש. אולם במהלך השבוע האחרון הצליחה בכל זאת המשטרה לשים ידה על לא מעט נערים משליכי נפצים. לרבים מהם נפתחו תיקים פלילים.

מפקד תחנת זבולון, נצ"מ ג'מאל חכרוש: "מדובר בתופעה מסוכנת מאוד ולא מקובלת. אנו נמשיך לרדוף אחר המשליכים. בשבועיים האחרונים נפתחו עשרות תיקים בנושא, ונחקרו בני הנוער. באשר לעונש, בית המשפט יחליט. אין ספק שזו תופעה מדאיגה ואנחנו נלחמים ונמשיך להילחם בה".