צילום: ויז'ואל פוטוס נפטר החולה שאיבר מינו נכרת לאחר שנפל במקלחת בבית החולים אלישע. התקרית אירעה לפני מספר חודשים, ולפני כחודש הגיש החולה תביעה נגד בית החולים אלישע ודרש יותר מ-2 מיליון שקל פיצויים. בשבוע שעבר כאמור הוא נפטר.

זהו סיפורו של תושב האזור, קטוע רגל, שאושפז בבית החולים אלישע לשיקום לאחר כריתת הרגל. בכתב התביעה שהוגש לבית משפט השלום נטען כי ב-12.5.08, בהיותו מאושפז, תוך כדי ביצוע מקלחת נפל התובע מכיסא פלסטיק, ששימש אותו בעת המקלחת ונפצע קשה באיבר מינו. כתוצאה מפגיעה זו הלך והתפתח בהדרגה פצע מודלק אשר טופל במשך תקופה ארוכה, כולל טיפולים בתא לחץ, אך ללא הועיל.

מצבו של הפצע הלך והחמיר עד להתפתחות נמק קרוב לבסיס איבר המין. ב- 1.09.08, בעקבות כאבים עזים והתדרדרות במצב התובע הוחלט לאשפזו. ארבעה ימים לאחר מכן בוצעה כריתה של איבר המינו עד כ-1 ס"מ מבסיסו. ב-16.09.08 שוחרר התובע לביתו עם משככי כאבים, כאשר הוא מטיל את מימיו באמצעים מלאכותיים.

בכתב התביעה ציין בא כוח החולה, עו"ד יעקב פלדשטיין, כי לתפישתם התאונה אירעה עקב רשלנותו המלאה והבלעדית של בית החולים ועובדיו, שלא נקטו באמצעי בטיחות בסיסיים להבטחת שלום המאושפזים בכלל והתובע בפרט, בכלל זה לא דאגו לבטיחותם של מתקנים המוצבים במקלחת כאשר הם אינם תקינים ומסכנים את שלום הציבור, ומעצם טיבם כתוצאה מאי תקינותם עלולים לגרום לפציעה, כפי שאירע במקרה דנן.

עוד ציין עו"ד פלדשטיין: "התובע ידגיש כי גם לאחר התאונה המשיך וממשיך בית החולים להשתמש בכיסא לאחר תיקון פרוביזורי שבוצע בו ו/או בכיסאות דומים סדוקים ו/או לא תקינים". בכתב התביעה ציין החולה כי לפני לתאונה היה אדם אשר חרף מחלתו ברגל ניהל אורך חיים תקין ועצמאי, אדם חברותי ובעל ביטחון עצמי. כתוצאה מהתאונה ואיבוד איבר מינו הוא איבד משמחת חייו ומתקשה להיגמל מהקטטר ולתת שתן באופן עצמאי, הוא חש כי איבד כליל את גבריותו. התובע נאלץ לעבור טיפולים רבים ומכאיבים, לרבות ניתוח וקטיעת חלק ניכר מאיבר המין, אשר הותיר צלקת משמעותית הן מבחינה פיזית והן מבחינה נפשית.

כאמור, עקב התאונה הנדונה סובל התובע מנכות פיזית ונכות רגשית, עניין המסב לו תחושת בושה וירידה בביטחונו העצמי, אשר תלך ותתעצם. בנוסף, אין ספק כי התובע יזדקק אף לטיפולים רבים בעתיד, וזאת מבלי להתייחס להשלכות עתידיות על מצבו הנפשי אשר עלול להידרדר עם חלוף השנים. כל זאת כתב החולה בחייו. את נזקיו הוא העריך ב-2.2 מיליון שקל, כאשר 2 מיליון מתוכם הם עבור כאב, סבל ועוגמת נפש.

כעת, עם מותו של התובע, כתב התביעה ישונה בהתאם לנסיבות החדשות שנוצרו. בית החולים אלישע, שעדיין לא הגיש כתב הגנה, ייאלץ להגיש את הגנתו על כתב התביעה החדש שיוגש.