צילום: גיל נחושתן חמישה מחברי מועצת העיר קרית ביאליק ישתתפו במשלחת לעיר התאומה ברלין שטיגליץ צלנדרוף לצורך חנוכת כיכר על שם העיר שדרות. חברי המשלחת מביאליק הוזמנו על ידי ראש העירייה, נורברט קופ כשהאירוח יהיה על חשבון המזמינים, ואילו כרטיסי הטיסה שעלותם צפויה להסתכם בכ-10,000 שקל ימומנו על חשבון העירייה.

חברי המועצה הצפויים להשתתף במשלחת שתצא ביוני ותשהה בעיר שבעה ימים הם: ראש העירייה, אלי דוקורסקי, רויטל שורץ-סבירסקי, הדס כהן, יוסי דואק ורוני פפיסמדוב.

מזה שנים ארוכות שקרית ביאליק מקיימת קשרי גומלין עם העיר במסגרת ברית ערים תאומות. מודבר בעיר המאחדת כ-350 אלף תושבים, והיא המהווה את החלק הגדול שמבין רובעי העיר ברלין ובמקום אף חנכו אולם ספורט על שם קרית ביאליק.

מלבד העובדה שחברי המועצה הוזמנו באופן רשמי על ידי ראש העיר, נראה כי הסיבה להזמנה לטקס, שכלל לא קשור לקרית ביאליק, נוגעת לסוגיה מוניציפאלית ברובעי ברלין.

מסתבר שבשנתיים האחרונות התאחדו תחת העיר שני רובעים מרכזיים: שטיגליץ וצלנדרוף. לעיר שדרות ברית ערים תאומות עם צלנדרוף ומאז האיחוד כל הביקורים למקום הם הדדיים. כך למשל ראש עיריית קרית ביאליק לשעבר, רפי ורטהיים, התארח במקום במשך שלושה ימים ביחד עם ראש עיריית שדרות לשעבר, אלי מויאל.

בנוגע לשאלה מדוע משתתפים במשלחת חמישה חברים אמר דוקורסקי: "ראש העירייה שלח הזמנה שבה הוא הזמין אותי ועוד ארבעה חברי מועצה לטקס חנוכת כיכר על שם העיר שדרות שיתקיים בתחילת יוני ונענינו להזמנה. מדובר במחווה ראויה לאזרחי ישראל שבאמצעותה הם מביעים הזדהות עם סבלם של תושבי שדרות.

"זו העיר התאומה היחידה בעולם שמצאה לנכון לבטא את ההזדהות עם שדרות, ואני חושב שזה היה חוסר אחריות ממדרגה הראשונה ופגיעה במרקם היחסים עם גרמניה אם היינו דוחים את ההזמנה המיוחדת והנוגעת ללב הזאת. בנוסף, כל האירוח והשהייה הינה על חשבון המארחים".

ובתקופה של מיתון ראוי לנסוע?
"העיר התאומה עשתה מעשה שלא שמעתי בשום יישוב בעולם שהחליט לעשות. איך זה יראה אם נסרב להזמנה בגלל סכום של 10,000 או 12,500 שקל שזה, עלות כרטיסי הטיסה. מה גם שהמועצה ממילא תקצבה סכום של קשרי חוץ שהוא נמוך משנים קודמות ועובדה שהמועצה התאחדה בפה אחד סביב הנושא".

ורטהיים אמר השבוע, כי הוא לא מתנגד לנסיעה ושאף ראוי לנצל את ההזדמנות כדי לעשות הסברה לישראל ולקשור קשרים נוספים, אם כי לדבריו הוא לא ידע שעלות כרטיסי הטיסה יהיו על חשבון העירייה.

"לא הבנתי שהכרטיסים יהיו על חשבון העירייה ובימים אלה שטוענים כי הקופה לוחצת, זה מוגזם", אמר ורטהיים. "הנושא הוצג במועצה כהזמנה שלהם והם הזמינו ארבעה חברי מועצה ואת ראש הרשות ואין מה לעשות צריך לכבד את בקשתם. אני בעד נסיעה שיכולה לשמש כהסברה טובה. בימים כאלה כל מסביר ישראלי שיכול להסביר את עמדת מדינה וקרית ביאליק יבורך".

יצוין כי גם בקדנציה הקודמת הרבו חברי מועצה מביאליק לטוס במשלחות לחו"ל. בדיקה בערים אחרות בקריות מעלה ששם החברים הרבה יותר צנועים וכמעט שאין משלחות לחו"ל.