צילום: ויז'ואל/פוטוס פגיעה בשוויון הזדמנויות?: עובדת בסוכנות למכירת מכוניות מאזדה בסניף חיפה והקריות, טוענת כי פוטרה מעבודתה משום שנאלצה להיעדר מפעם לפעם, בגלל מחלת בנה התינוק והצורך להניקו. היא תובעת ממעבידיה פיצויים בסך כ-124 אלף שקל, בגלל מה שהוגדר בתביעה כ"פגיעה בשוויון הזדמנויות".

בתביעה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין דן זוהר ואיל אלקסלסי, נטען כי הנתבעים, החברות דלק מוטורס, "ד.ס.ר דלק סוכנויות רכב" ומנהלן בצ'ק פוסט בחיפה, הודיעו לעובדת בתחילת אוקטובר אשתקד, לאחר 4 שנות עבודה, כי היא מפוטרת. לדבריה, לא קדם לאקט הפיטורים הליך שימוע וסיבת הפיטורים אף לא נומקה. באותו מעמד, כך על פי התביעה, טוענת העובדת כי ניתנה לה "עצה ידידותית" על ידי הממונה הישיר עליה, כי רצוי לה למצוא עבודה אשר מתאימה להיותה אם.

עורכי דינה טוענים כי היעדרותה של התובעת ממקום העבודה נעשה על רקע מחלת בנה הפעוט, דבר אשר חייב אותה לשהות ליד מיטתו וכן משום שמדובר באם מניקה. מעט לפני פיטוריה אושפז בנה בשל ניתוח ובמשך 9 ימים לא היה מנוס מהנקתו. "דומה כי החיסורים הנ"ל, כמו גם שעת ההנקה המתחייבת על פי דין, הפריעו לממונים על התובעת, אשר כל חטאה היה היותה אם", נכתב בתביעה. "פיטורים על רקע זה הם מעשה פסול ואסור ומהווים גם עוולה אזרחית וגם עבירה פלילית".


תובעת כ-124 אלף שקל (צילום אילוסטרציה: ויז'ואל/פוטוס)

עוד נכתב בתביעה: "התובעת הייתה מאז ומתמיד עובדת מוכשרת ומסורה אשר ביקשה והצליחה לעשות עבודתה נאמנה. באופן טבעי כל עת שהייתה רווקה יכלה הייתה לשהות בעבודה שעות נוספות ואף עד שעות מאוחרות. באופן טבעי לא הייתה נעדרת מהעבודה על רקע מחלות שתקפו את בנה הפעוט ולא הייתה נזקקת לשעת ההנקה. כל זה כאמור השתנה עם הפיכתה לאם.

"אך טבעי כי שינוי הסטאטוס הזה עשוי להפריע למעביד, אך לאור מצוות חוק שוויון הזדמנויות שומה על מעביד להשכיל כי אין הוא יכול לנהוג באופן האמור עם עובדת, אשר הפכה להיות אמא ואין הוא יכול לנהוג בתובעת כמאמר הביטוי 'הכושי עשה את שלו והוא יכול ללכת'".

בנסיבות הללו, נכתב, "הנתבעים נדרשים לשלם לתובעת פיצויים כיוון שפיטוריה, לדברי התביעה, נעשו תוך הפרת חוק שוויון הזדמנויות בעבודה".

הנתבעים טרם הגישו כתב הגנה. מסוכנות מאזדה נמסר בתגובה: "טענותיה של הגברת הועלו במסגרת תביעה שהוגשה על ידה לבית הדין האזורי לעבודה בחיפה. טענות אלו הן טענות שווא, והאמת תתברר במסגרת דיון שיתקיים בבית הדין ושם בלבד. נראה כי פנייתה אליכם נועדה להפעיל לחץ על החברה להיענות לדרישות כספיות לא מוצדקות חרף הפנייה לאמצעי התקשורת".