צילום: חגי אהרון בית משפט העליון המתיק השבוע את עונשו של צעיר שדרש מקטינים בקרית שמואל כסף ופרטי רכוש, לאחר שאיים עליהם.

כתב האישום מתייחס לאירועים שהתרחשו באוקטובר 2007, והוא הוגש כנגד הצעיר עוסק בארבעה מקרים מסוג זה, כאשר שלושה מתוך הקורבנות היו קטינים, והאחד הגיע זה לא מכבר לבגרות.

על פי האישום נטל הנאשם מהקטין באישום הראשון 50 שקל, מהקטין באישום השני נגן מסוג mp3, ומהקטין בו עוסק האישום הרביעי אופניים, אף שאת אלה החזיר לאחר זמן קצר.בפסק הדין כתבו הרכב שופטי בית משפט העליון אדמונד לוי, אסתר חיות וחנן מלצר כי "מתוך תסקיריו של שרות המבחן עולה כי הצעיר נוהג ללגום משקאות משכרים ולהשתמש בסמים, ולפיכך אפשר גם אפשר שלאחר שיסיים לשאת במאסרו, הוא עלול לשוב לפעילות פלילית.

"לדברים אלה נודעת משנה חומרה נוכח העובדה שכחמישה חודשים בלבד לפני ביצוען של העבירות הנוכחיות שוחרר הצעיר ממאסר קודם, ובגין העבירות שביצע אז הוא נדון גם ל-10 חודשי מאסר על תנאי. הנה כי כן, לא זו בלבד שכליאתו מן העבר לא הותירה עליו את רישומה, אלא שאת אותה מטרה לא השיג גם מאסר על תנאי שעמד נגדו".

הצעיר הורשע על ידי בית משפט המחוזי בעבירה של דרישת נכס באיומים, גניבה וניסיון תקיפה והוא נדון ל-46 חודשי מאסר בפועל. "עונש זה אף שאינו קל, הינו הולם וראוי", כתבו על כך שופטי העליון אך בכל זאת החליטו לקבל את בקשתו של הצעיר, שיוצג על ידי עו"ד יוסי טורס ומוטי לוי, ולהקל בעונשו.

"נוכח אישיותו הדלה של המערער, כפי שמשתקפת מתסקיריו של שרות המבחן, והעובדה שמעשי העבירה אותם ביצע אינם מצויים ברף גבוה של חומרה, החלטנו להורות תקופת מאסרו תעמוד על 40 חודשים", כתבו השופטים בהחלטתם.