תנועת בני עקיבא ועמותת 'קרן תורה ועבודה' יפצו חניך של בני עקיבא בסכום של 850 אלף שקל, לאחר שלבנה נפלה על ראשו מגג בניין בקרית אתא במהלך פעילות - כך פסק השבוע בית משפט השלום בקריות. כתוצאה מהמקרה, החניך נפצע, ונגרם לו נזק נוירולוגי הכולל פגיעה בזיכרון.

נזק נוירולוגי. צילום: shutterstock
מפסק הדין עולה כי התקרית אירעה בשנת 2004, אז היה החניך בן 12, וכיום הוא בן 27. במהלך המשפט התברר כי החניכים של בני עקיבא, אשר היו מקיימים את הפעילות שלהם במבנה שבבעלותה של עמותת קרן תורה ועבודה, נהגו לעלות על גג המבנה, על אף פניות מדריכים שלא לעשות כן.

בתחילה הוגשה התביעה נגד תנועת בני עקיבא בלבד, אך התנועה הגישה תביעת צד שלישי נגד עמותת קרן תורה ועיריית קרית אתא. השתיים טענו כי אין להטיל אחריות עליהן על קרות המקרה, בטענה כי חניכים של בני עקיבא אשר טיפסו על הגג הם אלה שזרקו את הלבנה על החניך. כמו כן, טענה העירייה כי מדובר בנכס פרטי ולא ציבורי.

שופט בית משפט השלום בקריות, שלמה מיכאל ארדמן, קיבל את בקשת העירייה ודחה את התביעה נגדה. בפסק דינו ציין: "לא הייתי מהסס להטיל על העירייה חבות, אילו הייתי קובע כי העירייה ידעה על מצבו התחזוקתי של הגג ולא עשתה דבר.

"אין לצפות כי העירייה תבצע ביקורות קפדניות שוטפות על בתים פרטיים. העירייה אינה בגדר מבטח ואין באפשרותה התקציבית לבצע ביקורות שוטפות על מאות ואלפי בניינים פרטיים. בכך שונה מצבה ממצבו של בעל המקרקעין, שחובתו לתחזק באופן שוטף את הנכס".

השופט גם לא נתן משמעות לטענה שהאבן נזרקה על החניך ולא נפלה מהגג, וציין: "אינני נותן משקל של ממש לטענה כי מדובר באבן שנזרקה מהגג, גם אילו היה הדבר נכון, לא היה הדבר שולל מאחריות. אין אבן מסוג זה ובגודל זה אמורה להימצא על גגו של בית. נוכח כובדה של אבן זו, הדרך הסבירה היחידה הינה נפילתה של אבן שפה בשל אי חיבור מוצק".

בא כוחו של החניך, עו"ד יוסף נחשון, הגיע להסכמה עם התנועה, העמותה והעירייה כי הנזק שנגרם למרשו הינו 850 אלף שקל, והדיון המשפטי התקיים רק בשאלה מי אחראי לנזק שנגרם לנער. השופט כאמור פסק שלעיריית קרית אתא אין כלל אחריות למקרה וקבע כי סכום הפיצוי ישולם שווה בשווה בין תנועת בני עקיבא ועמותת קרן תורה ועבודה.