כרזות המזהירות את הציבור מפני השתתפות בחגיגות הסילבסטר נתלו ברחבי קרית ביאליק. "חג סילבסטר לא נמצא בתורתנו הקדושה ולכן יהודי לא צריך לחגוג ולהשתתף בו", נכתב. תושבים הופתעו נוכח הכפייה הדתית.

אחת הכרזות בקרית ביאליק. צילום: יצחק טסלר

תושבי קרית ביאליק הופתעו לגלות כי הכרזות נתלו הבוקר (ב') על לוחות המודעות בעיר ובהן קריאה לציבור לא לחגוג את הסילבסטר. "אזהרה מכשול סיבה למסיבה. סילבסטר לא חג ליהודים. הריני להודיע כי היום הנקרא  חג סילבסטר לא נמצא בתורתנו הקדושה ולכן יהודי לא צריך לחגוג ולהשתתף בו", נכתב: "לא ללכת בחוקת הגויים מצוה זו נוהגת בזמן הזה".

המודעה החריגה עוררה סערה בקרב תושבים. "נעשה פה ניסיון של החרדים לכפות את דעתם על הציבור הרחב", אמרה תושב העיר. "אני באופן אישי חוגג את השנה האזרחית החדשה ולא את הסילבסטר. שכל אחד יעשה מה שטוב לו. לאף אחד אין זכות להתערב לאחר".

שמו של סילבסטר זכה לעטר את חגיגות סוף השנה האזרחית. ישנן טענות על כך שכאפיפיור, סילבסטר הראשון, הביא לשנאת יהודים ולפעולות נגדם. למעשה יש כל מיני גרסאות לגבי הסיפור, אולם רוב הציבור אינו חושב על הקדוש הנוצרי ומקבל בחגיגות את השנה האזרחית חדשה.

חוגגים סוף שנה, מסיבות סילסבטר. אילוסטרציה: שאטרסטוק

"אוי ואבוי לנו, שהתחילו לתלות פשקווילים בביאליק. אנחנו לא עיר חרדית. מישהו הרגיש בנוח לתלות את השלטים האלה. ככה זה מתחיל. אני מקווה שזה לא עידן חדש בקרית ביאליק בנושא הזה.

"אנחנו נעשה כל מה שאנחנו יכולים כדי שהעיר לא תתחרד", אמר סגן ראש העיר, שני אוצ'קובסקי: " כל אחד שיעשה מה שבא לו. אם למישהו בא לחגוג את השנה הלועזית החדשה, אז שיעשה את זה. בסופו של יום אנחנו מתנהלים בחיים על פי לוח השנה הזה. מבחינת כולם 1.1 זו התחלה של שנה חדשה ולא יותר מזה".