תלמיד לשעבר מקרית אתא גזל במרמה ממורתו 1.2 מיליון שקל והותיר אותה חסרת כל. השבוע פסק בית המשפט השלום בקריות כי עליו להחזיר לה את הכסף.

צילום אילוסטרציה: ShutterStock

על פי כתב התביעה, התלמיד למד באורט קרית חיים, ושמר על קשר עם מורתו גם אחרי שסיים את לימודיו. לאחר שבעלה נפטר, הוא הוציא ממנה כספים ללא ידיעתה, בהם כספי הירושה שהותיר בעלה, והיא היתה אמורה להותיר לבנותיה.

המורה, תושבת קרית ביאליק, כיום בת 65, נולדה ברומניה ועלתה לארץ בגיל שבע. את בעלה הכירה בתיכון, בהיותה בת 15. הם התחתנו כשהיתה בת 21, ונולדו להם שתי בנות. את התלמיד הנתבע היא לימדה במשך שנתיים בכיתה ח' וט', בתיכון קרית חיים, בשנים 1998 ו-1999.

מכתב התביעה עולה, כי מאז סיום הלימודים ועד לאחרונה שמר התלמיד על קשר עם מורתו, יחד עם עוד שלוש תלמידות מאותה כיתה. בין המורה לתלמידיה נוצר קשר חברי, שהתבטא במספר מפגשים לאורך השנים, אך עם התלמיד הקשר היה יותר רציף, והוא אף התקשר למורתו לשתף אותה בחוויותיו, והיא היתה קשובה לו.

בינואר 2015 נפטר בעלה של המורה באופן מפתיע כתוצאה משטף דם במוח. הוא הובהל לטיפול נמרץ בתרדמת, ונפטר כעבור יומיים. באותו יום שבת קשה, הודיעה המורה ליקיריה על שעותיו האחרונות של בעלה, אהוב ליבה.

התלמיד, אשר שמע על מצבו של הבעל, נחפז להגיע לבית החולים בטענה שהגיע לתמוך במורתו. במהלך השבעה הוא נכח זמן רב בבית המשפחה האבלה והכואבת, והציע עצמו להיות לעזר בכל הקשור לפן האדמיניסטרטיבי מול הרשויות, בנקים, חברות ביטוח, חברות סלולר - כפי שהיה לה בעלה בחייו.

התלמיד, אשר לא עבד באותה תקופה, ביקש ממורתו להתלוות אליה לבנקים ולכל הגופים האחרים, וטען בפניה שהוא מוזיל לה עלויות וחוסך לה כסף, תוך שהוא מספר לה בהתלהבות רבה שיש לו בקיאות בעמידה על זכויות אזרח מול רשויות ותאגידים.

הוא הציג למורתו תמונה של בלגן בחשבונותיה וביקש ממנה לאחד שני חשבונות בנק שהיו לה באותה עת. על פי התביעה, בדרך זו הוא נחשף לסכומים שהיו בחשבונות הבנק שלה.

לאורך כל הזמן הזה, נטען בתביעה, הציג בפני מורתו מצג שווא של רצון להיות בן בית אצלה, והיה מגיע לבקר אותה, כולל בימי שבת בהם נכחו כל בני המשפחה. בכל ביקור הוא דאג להתעניין בשלומה והביע את רצונו להיות שם בשבילה.

מאחר שהיתה ביניהם היכרות של 20 שנה, היא נתנה בו אמון מלא, וגם את קוד הכניסה לחשבונות הבנק שלה, בצירוף הרשאה לפעול בחשבון דרך האינטרנט. דרך הרשאה זו גילה התלמיד אוצר גלום שאף אחד לא היה ער לקיומו: בחשבון הבנק היו 650 אלף שקל.

"יש חובות"
בעלה של המורה, שכאמור מת במפתיע, כלל לא סיפר לה שיש להם כסף בבנק, והיא, שלא היתה מעורבת בעניינים הכספיים, גם לא שאלה. על פי התביעה, הוא גרם לה להאמין שמשכורתם המשותפת אינה עונה תמיד על הצרכים שלהם, והם נזקקים לעיתים להלוואות.

בני הזוג חיו בצנעה כל ימי חייהם, ובמהלך שנות נישואיהם קיבלו ירושה בסך 800 אלף שקל. בשנים האחרונות הוסיפו המורה ובעלה חדר ממ"ד לדירתם ושיפצו את הבית. באותה עת אמר הבעל לאשתו כי כספי הירושה נגמרו בגלל השיפוץ, וכי הוא לקח הלוואות נוספות לסיום השיפוץ.

לאחר ה'תגלית' אמר התלמיד למורתו שבחשבונות הבנק אין כסף ויש חובות בסך 200 אלף שקל לשני הבנקים, והיא האמינה לו. מעבר לכסף שמצא בחשבון, 650 אלף שקל, גזל התלמיד ממורתו, כל חודש בחודשו, סכום להחזרת ה'הלוואות' שכיסו את החובות כביכול, וכן את כספי הפנסיה של בני הזוג. בסך הכל גזל התלמיד ממורתו 1.2 מיליון שקל.

"בתביעה זו אין מנוס אלא להעלות על הכתב את כל העובדות הקשורות לטרגדיה הבלתי אנושית (בלשון המעטה) אשר התובעת עברה, עוברת ועוד תעבור בעתיד בגין מעשי התלמיד, שנעשו באכזריות בלתי נתפשת נגד מורתו ובתכנון קפדני עד לפרטי פרטים, בעשרות אופנים שונים, יום יומי והכל באצטלה של דאגה למורתו", כתב בא כוחה של המורה, עו"ד אלדד קלי מקמילן בכתב התביעה.

"מדובר בנתבע חורש מזימות, אשר רקח את המלכודת במטרה אחת, לרוקן את כל נכסיה של מורתו עד תום ולהעבירם לעצמו, לחיות על חשבונה. למצער, מזימה זאת צלחה לו באופן מושלם.

"מעשה זה עירער את נפשה ואת אמונתה של המורה בבני אדם, שכן מדובר במעשה חריג וקיצוני, ולמעשה היום היא נותרה חסרת כל, וזאת לאחר שנים של עבודה קשה ומאומצת שלה ושל בעלה שנפטר, כאשר אין לה שום חיסכון, קרן השתלמות, או סכום כסף במידה ותזדקק לו בשארית ימי חייה".

במשך ארבע שנים משך התלמיד סכומי עתק מחשבונותיה של מורתו, והיא לא חשדה בו. הפרשה התפוצצה כאשר יום בהיר אחד התקשרו אליה מהבנק ואמרו לה שחסמו את הכרטיס שלה.

על פי כתב התביעה, מבדיקת נתונים לאחר שהגניבה התגלתה, הסתבר כי התלמיד העביר כספים מחשבונותיה של המורה לחשבונותיו כבר מלכתחילה, עוד בתקופת האבל על בעלה, כל זאת בעוד היא מנסה לשקם את חייה וללמוד כיצד לחיות לבד. כיום מצבה הנפשי מעורער, היא נזקקת לכדורי הרגעה כל יום ומתקשה לתפקד כהלכה.

התלמיד לשעבר לא הגיש כתב הגנה ולא הופיע לדיונים המשפטיים, למרות שקיבל את כתב התביעה.

שופט השלום בקריות, נדים מורני, קיבל את התביעה במלואה, ולפני לפני מספר ימים פסק כי הנתבע צריך לשלם למורתו לשעבר 1.2 מיליון שקל, אשר 100 אלף שקל מתוכם הם עבור עוגמת הנפש שנגרמה לה. המורה גם הגישה תלונה במשטרה נגד תלמידה לשעבר.