בית המשפט המחוזי בחיפה גזר 18 חודשי מאסר בפועל על תושב קרית אתא שהתחזה לשוטר ושדד צעיר בן 18 בקרית חיים. הנאשם ביצע את השוד יחד עם חברו, אך עונשו של האחרון עדיין לא נגזר.

הצעיר זעק לעזרה. צילום אילוסטרציה: אבי רוקח

מגזר הדין שניתן השבוע עולה כי ב-3.8.18, סמוך לשעה 17:50, ישב צעיר בן 18, בן העדה האתיופית, על ספסל בקרבת ביתו בשדרות דגניה בקרית חיים, ושוחח במכשיר הטלפון הנייד שלו, כשבתוך מגן הטלפון היו 140 שקל.

הנאשם (32) וחברו ששהו אותה עת בסמוך אליו החליטו לשדוד אותו, התקרבו אליו, הציגו עצמם כשוטרים והורו לו להציג תעודת זהות.

הצעיר ביקש מהם להציג תעודת שוטר וניסה לברר עימם מדוע הם מבקשים ממנו להזדהות, והם ענו לו שהיה אירוע של דקירות בחוף הים, ולכן הם בודקים את כל האתיופים באזור.

הצעיר לא האמין לתשובת ה"שוטרים", ואף אמר להם שהתנהגותם אינה מאפיינת שוטרים. בשלב זה משך הנאשם את הטלפון מידו של הצעיר, הכניסו לכיסו ואף לקח מכיסו של הצעיר מטבעות וטבק, ולאחר מכן עשה הצגה כאילו הוא מזמין ניידת.

כשהצעיר ביקש שיוחזר לו הטלפון, החלו השניים לתקוף אותו, דחפו אותו והפילו, בעטו בו והיכו אותו במכות אגרוף בבטנו, תוך שהוא זועק לעזרה.

לאחר שהתקבצו במקום מספר אנשים, ברחו הנאשמים עם הטלפון של הצעיר, אך הוא לא ויתר, חייג למשטרה מהטלפון של אמו והחל לרדוף אחרי החשודים, שניסו להסתתר בחורשה סמוכה, אך נתפסו על ידי שוטרים אמיתיים.

התביעה טענה כי מדובר במעשה נגד קורבן תמים וחסר הגנה, והעובדה כי השניים התחזו לשוטרים מהווה נסיבה לחומרה. כמו כן ציינה התביעה כי מדובר בנאשם אלים שיזם בצורה ברורה התנהגות אלימה נגד הצעיר, וכי לחובתו 11 הרשעות קודמות בעבירות של אלימות ורכוש, ותלויים נגדו שני מאסרים על תנאי ברי הפעלה.

הנאשם אשר הביע חרטה על מעשיו, טען כי טרם המעשה שתה אלכוהול והאירועים התגלגלו באופן בלתי מכוון ו"על הדרך".

בגזר הדין ציין השופט דניאל פיש: "המתלונן הותקף באופן בלתי צפוי וללא כל התגרות מצידו על ידי שני זרים שחלפו על פניו בשכונת מגוריו".

מעבר למאסר בפועל גזר השופט על הנאשם גם לפצות את הצעיר בסכום של 2,500 שקל.