תושבת קרית ים (70) איבדה את יכולת הראייה בעין אחת בשל ניתוח מיותר שעברה, לטענתה, בבית החולים רמב"ם בחיפה. עקב בעיות הראייה, היא נאלצה לסגור את חנות התפירה שלה בעיר, ונמנע ממנה לעסוק במקצועה.

ערב הניתוח בדיקת עיניים הדגימה חדות ראייה 6/10 | צילום: shutterstock

לאורך שנים סבלה התובעת מבעיות ראייה בשל מחלת הסוכרת. היא טופלה באמצעות לייזר בהצלחה, וראייתה בשתי העיניים נשמרה על חדות של 6/9.

מומחה ברפואת עיניים שטיפל בה במסגרת קופת החולים קבע כי אין צורך לנתח את עיניה כל עוד לא חלה ירידה משמעותית בחדות ראייתה.

אלא שאז, במהלך בדיקת עיניים שגרתית בבית החולים רמב"ם בחיפה, ועל אף חדות ראייתה הטובה, קבע הצוות הרפואי כי היא סובלת מהיפרדות רשתית בעין ימין, והומלץ לה לבצע ניתוח רשתית בעין זו.

הניתוח לא צלח, ומצבה של התובעת הסתבך בשל עיוורונה בעין ימין, והיא נותרה לאשפוז בבית החולים למשך שבעה ימים.

האשה החליטה לתבוע את בית החולים באמצעות עו"ד אנה אונגר.
לתביעה צורפה חוות דעתו של פרופ' יצחק בן סירה, לשעבר מנהל מחלקת עיניים במרכז הרפואי ביילינסון, שקבע כי התובעת לא סבלה מהיפרדות רשתית, אלא ממשיכה של קרום הרשתית, תופעה השכיחה אצל חולי סוכרת, ואשר הפתרון לה הוא ניתוח אשר לא מומלץ לבצעו כל עוד לא חלה ירידה בראייה. לדבריו, האשה נהנתה מראייה טובה יחסית:

ערב הניתוח בדיקת עיניים הדגימה חדות ראייה 6/10. לשם השוואה, מדינת ישראל מתירה להחזיק ברשיון נהיגה גם לנהג שחדות ראייתו 6/12.

בנוסף, קובע פרופ' בן סירה כי בניתוח הוזרק לעיניה גז נקי, דבר אשר לא מקובל בפרקטיקה הרפואית בניתוחי עיניים, והוא אשר גרם למעשה לעיוורונה, בשל העלייה בלחץ התוך עיני.

לדברי עו"ד אונגר, בשל עיוורונה בעין ימין, נמנע מהתובעת להמשיך לעסוק במקצועה כתופרת, והיא נאלצה לסגור את החנות שניהלה, ולמעשה אינה עובדת כיום.

בתביעה שהוגשה נגד בית החולים רמב"ם ומשרד הבריאות, דורשת התובעת לפצות אותה בסכום המקסימלי הקבוע בחוק בגין נזקי גוף עקב רשלנות רפואית - 2.5 מיליון שקל. התביעה נדונה בימים אלה בבית משפט השלום בתל אביב.

מהמרכז הרפואי רמב"ם: "התביעה התקבלה, ובית החולים יגיב, כמקובל, בבית המשפט".