"אנחנו נמצאים במצור. יושבים בבית ולא הולכים לעבודה. אני מבינה את הלחץ. אם הייתי בצד השני, גם אני לא הייתי רוצה שמישהו שהיה בסין יגיע לבית הספר", אמרה הערב (ראשון) תושבת קרית מוצקין, שחזרה בסוף השבוע מטיול בת מצווה עם בתה ובעלה בבייג'ין. בני המשפחה נמצאים בהסגר בביתם בשל החשד שנדבקו בנגיף הקורונה.

אב המשפחה בכניסה לבית החולים רמב"ם. צילום: פרטי

לדברי האם, מיד עם שובם ארצה, ניגשה יחד עם בתה לרופאת המשפחה שבדקה אותה, והעניקה לה אישור לחזור לבית הספר. אלא שכעת על פי הנחיות משרד הבריאות, הם נדרשים להישאר בהסגר במשך שבועיים בביתם.                        

לפני שבועיים טסה המשפחה לבייג'ין שבסין, טיול שתוכנן זמן רב קודם לכן. "נסענו לטיול בת מצווה של הילדה. היינו רק בבייג'ין. זה היה טיול של שבועיים, כאשר בשבוע הראשון הכל היה רגיל לגמרי.

"שבוע לאחר מכן החלה כל הפאניקה. כל בייג'ין סגורה, אין כלב ברחוב. מודדים חום בכל מקום בכניסה למלון, לתחבורה ציבורית, לחנויות, בתי קפה בכל מקום. אם למישהו יש חום, הוא לא נכנס. זה סיוט. במקום לטייל היינו בעיקר בחדר במלון, והילדה כבר חיכתה לחזור הביתה".

"חזרנו בלילה שבין חמישי לשישי בטיסה של אל על עם שליחי חב"ד", סיפרה האם. בישראל במקום לתת לנו לעבור את כל הנתב"ג, לקחו אותנו לאיסוף כבודה באוטובוס. לא היה שום דבר מיוחד".

"כשחזרנו הביתה ביום שישי, לקחנו את הילדה לרופאת המשפה לראות שהכל בסדר. היא בדקה לה את הריאות ועשתה לה בדיקות ולאחר מכן נתנה לה אישור ללכת לבית ספר. הילדה כבר חיכתה לחזור ללמוד, אבל אתמול (שבת) היתה לנו שיחה עם המנהלת והיא אמרה לנו שהיא קיבלה הנחיה שהיא לא יכולה לשוב לספסל הלימודים

"לילדה יש אישור רפואי שהיא בריאה, אבל אחרי שהיא קיבלה את האישור, יצאה ההנחיה של 14 יום. מן הסתם אני לא אשלח את הילדה ואפחיד הורים אחרים.

"לא נוח לנו עם זה שהיא לא יכולה לחזור ללמוד. היא כבר פספסה שבועיים לימודים בגלל הטיול ועכשיו היא מפספסת עוד שבועיים לא בגלל משהו שאנחנו שולטים בו.

"אנחנו נבדקנו. אין לנו את הנגיף. הכל בסדר. אבל אני מבינה את החרדה ואת הלחץ. אני יכולה להגיד שאם הייתי בצד השני, גם לא הייתי רוצה שמישהו שהיה באיזור הזה יגיע לבית הספר.

"זה מצב לא נעים לאף אחד מהמעורבים. מה שחשוב לי שהיא תשלים את החומר. היא מדברת עם החברים, שמעדכנים אותה בחומר הלימודי. הם כמובן לא יכולים לבוא לבקר אותה, כי גם הם לא יוכלו אחר כך ללכת לבית ספר שבועיים".

היום (א'), היא מספרת, בעלה התעורר עם חום. "היה לו כמה ימים של צינון, והבוקר הוא חש ברע. התקשרנו לקופת חולים לפי הנחיות משרד הבריאות הם ישר שלחו אמבולנס.

"הגיע אמבולנס כולם ממוגנים, עם המסיכות, מלחיץ כמו בסרט אימה. הם פינו אותנו למיון בהתחלה. הכניסו אותנו ישר לבידוד, לא היה מגע אם אף אחד. הם ערכו בדיקות רק לבעלי.

"וירוס זו תקופת דגירה והיינו בצמידות אחד לשני שבועיים. אם אחד היה נדבק כבר היינו נדבקים כולנו. לא היה חשד לקורונה. בדקו כדי לשלול את העניין. הם מחפשים קודם כל את התסמינים של המחלה שזה קוצר נשימה, שיעול דלקת ריאות. עשו לו צילומי ריאות, לאחר מכן הרופא ששחרר אותו.

"ברגע שהריאות נקיות והעור נקי ואין חסימה של דרכי נשימה, זה נשלל. מעבר לזה עושים גם בדיקות דם. בעקרון הכל תקין. אמרו לנו להשים את המסכה וללכת הביתה. אח של בעלי בא לקחת אותנו, אבל ירד הלחץ. ירדה ההיסטריה גם בבית חולים.

"מחר במהלך היום, אנחנו נקבל את התשובות של הבדיקות הנוספות. אנחנו נמצאים במצור. יושבים בבית ולא הולכים לעבודה. אבל אנחנו נעבור את זה".

יצוין, כי אמש (שבת), בשעות הצהריים, הגיע גבר נוסף, תושב הצפון, באמבולנס לבית החולים רמב"ם לאחר שחש ברע, ואף הוא הוכנס לבידוד.

ממשרד החינוך נמסר: "משרדנו פועל בעניין בהתאם להנחיות משרד הבריאות. הצוות החינוכי הנוחה לפעול בנושא במלוא הרגישות".