25 תושבים בקרית מוצקין הגישו תביעה בגובה 2.5 מיליון שקל נגד עיריית קרית מוצקין, ראש העיר, חיים צורי, ממלא מקומו, עומר זוהר, ורשת המתנ"סים בעיר. התביעה הוגשה בעקבות טענה לפגיעה בפרטיות.

חיים צורי ועומר זוהר | צילום: נחום סגל
התביעה הוגשה אתמול (רביעי) לבית המשפט המחוזי בחיפה על ידי עו"ד דן חי, וכללה 25 תובעים, בהם חברי מועצת העיר מהאופוזיציה, ציקי אבישר, יריב ענבר ואיתי צורף. הרקע לתביעה הוא פרשת השימוש במאגרי מידע עירוניים בניגוד לחוק, שהתפוצצה לפני כשנה.

בכתב התביעה נטען כי החל משנת 2008 יצר צורי מאגר מידע בלתי חוקי, הכולל פרטים ומידע רגיש אודות תושבי העיר, שהנתבעים נמנים עימם. במידע זה, נטען, עשה צורי שימוש לצרכים פוליטיים. "צורי (להלן "הנתבע 2" או "ראש העירייה"), ממלא את תפקיד האח הגדול, והכל במסגרת תפקידו כראש עירייה אותו הוא ממלא אצל הנתבעת 1, עיריית קרית מוצקין".

בהמשך נכתב: "המאגר מבוסס באופן בלתי חוקי על ספר הבוחרים לרשויות המקומיות (אשר אין לעשות בו שימוש לאחר הבחירות), על מידע שנמסר לעירייה ממשרד הפנים מדי שלושה חודשים, על מידע הקיים במערכות העירייה ובמחלקותיה, על מידע המצוי בידי הנתבעת 3 (רשת המתנ"סים בעיר, מ"פ) וכן על מידע רגיש, פורמלי ובלתי פורמלי, אותו אוסף הנתבע 2 תוך ניצול מעמדו כראש העירייה", נכתב.

עוד נטען כי סוג המידע שנאסף כלל פרטים אישיים כגון, השתייכות אירגונית, מפלגתית, מקום עבודה, מצב רפואי, ארץ מוצא, טובות הנאה שקיבל התושב מראש העירייה, האם שימש התושב מגייס קולות, האם התושב תומך בראש העירייה או לא, האם מתח עליו ביקורת בפורומים שונים וכדומה.

המידע, כך נטען, צוין באופן זה: "חנה: התקשרה ואמרה שאם יש לצורי כסף לנסוע לחו"ל אז שיתקין לה סורגים בבית; טטיאנה: זהבה (דדון, מנהלת הלשכה בעבר – ד.ח) עזרה לה בהנחה לגן ילדים; חיה: צמח בבית חולים; ענת: פתחה פה על חיים בפייסבוק 23.6.2010; מקסים: התקשר ואמר שיש אצלו גובים ואת ה-400 שח שהם רוצים הוא יביא לצורי בשביל תרופות".

כמו כן נטען בתביעה כי המערכת נרכשה מכספי העירייה בעלות של כ-70 אלף שקל. המערכת נוהלה על ידי עובדי עירייה, ותושבי העיר לא נתנו את הסכמתם לאיסוף המידע.

"עולה אפוא מהאמור לעיל כי הנתבעים יצרו מאגר מידע בלתי חוקי, בו מידע פרטי ורגיש הנוגע לתושבי העיר, והכל במטרה אחת ויחידה – קידום ענייניהם האישיים של ראש העירייה וסגנו, ויצירת שליטה אבסולוטית בנתוני התושבים, מעין משטרת מחשבות דיגיטלית".

לטענת התובעים, מדובר בפגיעה בפרטיותם של תושבי מוצקין וגם בהפרת אמונים, לאור השימוש בכספי העירייה לאחזקת המאגר.

"הנתבעים גרמו לתובעים נזק רב, תחושות קשות וסבל, וזאת כאשר התובעים לא יכולים לדעת, הלכה למעשה, כיצד ומתי הם נפגעו בשל המידע אותו אספו הנתבעים 2 ו-4 (צורי וזוהר מ"פ), כמפורט לעיל בכתב תביעה זה", נכתב.

לאור זאת ביקשו מביהמ"ש להורות לנתבעים לפצותם ב-2.5 מיליון שקל, בתוספת שכר טרחת עורך דין והוצאות משפט, וכן להורות לנתבעים למחוק את מאגר המידע הלא חוקי.

יצוין, כי במקביל, מנהלת המשטרה והרשות להגנת הפרטיות, חקירה פלילית נגד צורי ועובדי עירייה נוספים במהלכה נחקר ראש העיר מספר פעמים.

מ"מ ראש העיר ויו"ר המתנ"סים, עומר זוהר: "נכון לרגע זה לא קיבלנו לידינו דבר. כשנקבל, נגיב".

מהעירייה נמסר: "בעקבות פנייתך לרשות בעניין תביעה כנגד העירייה נערכה בדיקה והוברר כי לא נתקבלה כל תביעה אצל מי מהגורמים המוסמכים בעירייה והרי כתובתם ידועה לכל.

"למותר לציין כי עיריית קריית מוצקין פועלת על פי החוק ועל פי כל כללי המינהל התקין".