תושבי קרית חיים יוצאים להילחם על עתיד הקריה. בשבועות האחרונים התגבשה קבוצה של תושבים הפועלת לשיפור התנאים בקריה, ובראש וראשונה, הדרישה להתנתק מחיפה - אם בעצמאות לקרית חיים, או בסיפוח לאחת הקריות האחרות, קרית ים או קרית מוצקין. על הפרק - החתמת עצומה והפגנה. "אנחנו מבינים שלא סופרים אותנו". אמרו השבוע.

סופי נקש. צילום: פרטי

העובדה שלא מעט מתושבי קרית חיים אינם מרוצים מהשלטון העירוני החדש, אינה סוד. בתקופה האחרונה נשמעות לא מעט תלונות על מידת ההשקעה של הרשות בשכונה, והבטחות הבחירות שלא מומשו. עד מהרה הדבר עבר מתלונות שהציפו את הרשת אל נקיטת צעדים בפועל.

בשבועות האחרונים התגבשה קבוצה של תושבים שהחליטו לצאת במאבק על עתידה של הקריה. הסיבה למחאה הנרקמת, נטען, היא בין היתר התקציב העירוני, שאינו כולל בתוכו תקציבים מיועדים לפיתוח קרית חיים.

הקבוצה כוללת עשרות מתושבי קרית חיים, בהם חברת מועצת העיר סופי נקש. במסגרת המאבק הוקם עמוד פייסבוק בשם "נלחמים על הבית – קרית חיים ושמואל', בו פורקים התושבים את אשר על ליבם ושוטחים את התוכניות שלהם.

במקביל, קמה קבוצת ווטסאפ המאגדת את עשרות תושבים מכל הקשת הפוליטית. "זו קבוצה שאין בה פוליטיקה, מכל קצוות הקשת הפוליטית, שאכפת להם מקרית חיים", אומרת נקש.

"הקבוצה קמה כי הבנו שאנחנו לא מקבלים כלום מעיריית חיפה. כל ההבטחות של ראש העירייה עינת קליש בבחירות, היו באוויר. הן לא מגולמות בספר התקציב או בתוכניות עבודה. אנשים ציפו, והיא לא מקיימת. היא הבטיחה שינוי, אז שתעשה שינוי".

זה לא מוקדם מדי לקבוע אם יש שינוי?
"למה? היא אמרה שבמשך חמש שנים היא למדה את כל הבעיות בעיר. אז בואו נאמר שהיא צריכה ללמוד, אז למה גם עבודות שהיו כבר בקנה הופסקו? מה הסיבה שאין תקציב לריבודים?".

אחת המטרות העיקריות של הקבוצה היא, כאמור, לפעול למען התנתקות מחיפה, אם כעיר עצמאית ואם חלק מקרית ים או קרית מוצקין. יצוין, כי הרעיון אינו חדש, וצף ועולה כל מספר שנים. בלא מעט מקרים - במצע הבחירות של המתמודדים לוועד קרית חיים.

בחלק מהמקרים הרעיון אף החל לצאת אל הדרך, אולם בסופו של דבר זה לא צלח. אבל הפעם, טוענים התושבים, מדובר ברעיון שזוכה לתמיכה רחבה מאוד בקרב הציבור, והקבוצה תופסת תאוצה.

נכון לעכשיו, על הפרק הכנת עצומה לאיסוף חתימות התושבים התומכים במהלך. ואם יידרש, אמרו, הם אף יצאו להפגנות.

"אנחנו רוצים עצמאות, כי אנחנו מבינים שלא סופרים אותנו. בשלב ראשון נחתים על עצומה, ובמקביל אולי נתארגן לצאת להפגנה ונדרוש בנתיים תקציבים. לא נתייבש פה".

בעיריית חיפה בחרו לא להגיב.