אלמן של תושבת האזור תובע את המדינה בגין רשלנות רפואית. לטענתו, פענוח מוטעה של צילום סי.טי לא הותיר סיכוי לרפא את בת זוגו, שחלתה בסרטן.

החולה התלוננה על כאבי בטן. צילום: shutterstock

התושבת, בשנות ה-60 לחייה, שהוריה אף הם חלו בסרטן, התלוננה במשך זמן רב על כאבי בטן שאינם חולפים, אולם על פי התביעה, הרופאים שבדקו אותה גילו באיחור רב שהיא חלתה מסרטן, ממנו נפטרה.

בתביעה שהוגשה לבית משפט השלום בחיפה, באמצעות עו"ד סאמי אבו ורדה ועו"ד איאד מטאנס, מגולל סיפור המקרה, שהחל לפני כשבע שנים. בעקבות כאבי בטן תחתונה פנתה האשה לרופא, שגילה רגישות במישוש הבטן, והפנה אותה לחדר מיון באחד מבתי החולים באזור, שם עברה בדיקת סי.טי בחשד לדלקת תוספתן.

בעקבות הבדיקה הופנתה לגניקולוג, שקבע כי "אין בעיה גניקולוגית חריפה". אחרי בדיקות דם ושתן היא שוחררה "עם חשד לדלקת בדרכי השתן, וללא כל המלצות על מעקב גניקולוגי כלשהו".

מאחר שהכאבים לא פסקו, פנתה האשה כמה פעמים לרופא המשפחה, עברה בדיקות וצילומים, אך ללא שינוי במצבה. כחמישה חודשים לאחר מכן, היא הופנתה שוב למיון, ועברה פעם נוספת בדיקת סי.טי בטן. בסיכום נרשם: "ממצאים אלה הודגמו ללא שינוי מהותי בהשוואה לסי.טי קודם". בעקבות זאת, היא שוחרה לביתה עם הפנייה לבדיקה נוספת.

כעבור מספר ימים קבעה פרופ' רבקה זיסין, מומחית לרדיולוגיה אבחנתית ומנהלת יחידת הסי.טי בבית החולים מאיר, שעיינה בשתי הבדיקות, כי קיים "תהליך גידולי מפושט".

האשה פנתה למרפאה הגניקואונקולוגית בבית החולים שיבא, שם איבחנו שהיא סובלת מגידול בשחלה דרגה C3, עם פיזור גרורתי. האשה עברה ניתוח כריתה וטיפולי כימותרפיה רבים, ולאחר הפוגה קצרה אובחנה הישנות מחלה עם החמרה בפיזור הגידול בחלל הבטן.

הרופאים החליטו שהאשה תשתתף בטיפול ניסיוני, והושגה הפוגה של המחלה, שחזרה כעבור כשנה. למרות טיפולים כימותרפיים נוספים, המחלה המשיכה להתקדם ולהחמיר, והיא סבלה מתופעות לוואי קשות, עד לפטירתה ממחלת הסרטן לפני כשלוש שנים.

לתביעה צורפה חוות דעת של מומחה לרדיולוגיה אבחנתית, שעיין בתקליטורי הסי.טי שבוצעו בבית החולים בצפון, והגיע למסקנה כי פענוח הבדיקה הראשונה "היה שגוי, שכן פוספס ממצא בקוטר כ-17.7 מ"מ".

בנוסף, צורפה לתביעה חוות דעת של מומחה לרפואה פנימית ואונקולוגיה, שבדק את המסמכים הרפואיים הרלוונטיים וקבע בין היתר כי הטיפול הרפואי שניתן לאישה "לא תאם את הסטנדרט הרפואי המקובל והסביר בזמנים הרלוונטיים לאירועים".

התביעה משאירה לבית המשפט לקבוע את גובה הפיצויים שתקבל משפחתה של האשה שנפטרה.