בית הדין לעבודה בחיפה קבע השבוע שתושב קרית חיים, שהועסק כחוקר של הביטוח הלאומי, וחלה בסרטן העור עקב חשיפה לשמש, יוכר כנפגע עבודה. השופטת מיכל פרידמן דחתה את הביטוח הלאומי שהתנגד להכרה, וקבעה שיש קשר בין עבודתו של התובע לבין המחלה.

נאלץ לצאת לשטח | אילוסטרציה: ShutterStock


התובע (58) טען כי במסגרת עבודתו הוא ביצע מעקבים וחקירות נגד אזרחים שתבעו את הביטוח הלאומי בקרית חיים, והיה חשוף לקרני השמש מאחר שעיקר העבודה התבצעה בשטח הפתוח.

בעקבות כך הגיש החוקר, באמצעות בא כוחו, עו"ד יעקב פלדשטיין, תביעה נגד המוסד לביטוח לאומי, והשבוע הוא זכה. הרכב דייני בית הדין האזורי בחיפה, בראשותה של השופטת מיכל פרידמן, קבע כי מחלת הסרטן שבה לקה החולה תוכר כפגיעה בעבודה.

החוקר נחשף לשמש במשך 27 שנה, ובעדותו בבית המשפט ציין כי בדרך כלל הוא אינו חוקר במשרד, ונאלץ לצאת לשטח.

החוקר, אשר בעצמו חקר, בין השאר, עובדים שתבעו את ביטוח לאומי על פגיעה בעבודה, סיפר: "על פי רוב צריך לצאת החוצה, לראות איך הבן אדם נפגע, צריך לראות לאיזה חומרים נחשף, צריך לצלם את אזור העבודה, אם זה בעלי חוב למוסד לביטוח לאומי צריך לאתר אותם, אם זאת תביעה על הבטחת הכנסה, צריך מעקבים. זה דורש לנסוע לבית של הבן אדם, תצפיות עם מי הוא נכנס לבניין, עם מי הוא יוצא, אני נכנס לביתו לראות מי נמצא בו ובאיזה תנאים גרים".

בית הדין מינה מומחה מטעמו, אשר קבע כי חשיפתו של החוקר לשמש במהלך עבודתו היא זאת שגרמה לו לחלות בסרטן העור. בעקבות חוות הדעת של המומחה, שהוגשה לבית המשפט, פסקו הדיינים כי הוא יוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי כנפגע בעבודה.