שנה מאסר בפועל נגזרה השבוע על תושב קרית אתא (46) שתקף את אשתו ההרה, וסירב לאפשר לה לצאת לעבודתה. שופטת בית משפט השלום בקריות, איילת השחר ביטון פרלה: "אשה אינה קניין של איש, גם לא של איש אשר חולק איתה חיים".

צילום המחשה: shutterstock
התקרית בין בני הזוג אירעה ב-12 בנובמבר 2019, כאשר האשה ביקשה לצאת לעבודתה, והנאשם התנגד לכך. הוא ניגש למטבח, נטל סכין וזרק אותה בפראות לעבר הקיר. היא ניסתה לצאת מהדירה, אולם הבעל נעמד בסמוך לדלת וחסם בגופו את היציאה, תוך שהוא דוחף אותה בחזקה. כתוצאה ממעשיו, היא נחבלה בידיה.

הבעל הורשע בעבירה של תקיפת בת זוג הגורמת חבלה של ממש. התובע, יוסי עזרא, ביקש להחמיר עימו וציין כי לנאשם שבע הרשעות קודמות, בין היתר בעבירות אלימות כלפי בנות זוג, שבגינן ריצה מספר עונשי מאסר בפועל לתקופות ממושכות. עוד ציין התובע כי יש לתת משקל לכך שהתקיפה בוצעה נגד אשה בהריון מתקדם, וכי הנאשם הילך אימים על הנפגעת והגביל את חירותה.

הסניגורית, עו"ד מורן שלזינגר, ביקשה מבית המשפט להקל עם מרשה בטענה כי האשה נפגעה קלות וכי מעשיו של הבעל נעשו מתוך רצון לשמור על אשתו בעת היותה בחודשי הריון מתקדמים לבל תבצע עבודה קשה בה עבדה, ברחיצת כלים.

הנאשם הביע חרטה, התנצל על מעשיו והדגיש כי אשתו מעוניינת בחזרתו לביתם. כמו כן, בעת מעצרו נולדה בתם הראשונה.

בגזר דינה ציינה השופטת ביטון-פרלה: "במעשיו פגע הנאשם בזכות האדם לשלומו הגופני והנפשי, זכותו לכבוד וביטחון בהיכל ביתו ולחופש התנועה. חומרת הפגיעה בערכים אלה מתעצמת הואיל ומדובר בבני זוג שציפו לילד משותף, ובעת ביצוע העבירות הנפגעת היתה בהריון מתקדם".

עוד כתבה השופטת כי כל מבוקשה של בת הזוג היה לצאת לעבודתה ולפרנסתה, וכי תחושת הנאשם כי האשה היא כחומר בידיו, ולא כך הדבר. כמו כן הדגישה אין בעובדה שהיא מעוניינת בחזרתו של הנאשם לביתם, כדי להקל בעונשו.