שוטר מזבולון הוביל עצור לתא צדדי בתוך תחנת המשטרה, והיכה אותו כנקמה על כך שקודם לכן התנגד למעצר וקילל אותו. ביום רביעי הוא הורשע על ידי בית המשפט בעבירה של תקיפה.

עונשו טרם נגזר. השופט האמין לעצור ולא לשוטר, אשר טען כי הוא לקח אותו לחדר צדדי רק כדי לדבר איתו ביחידות.

"אני מצטער, אם זה עוזר? אני מצטער'. צילום: אבי רוקח

מהכרעת הדין עולה כי ב-16.10.15, בעקבות אירוע של סכסוך שכנים ברחוב בן צבי בקרית חיים, עצר השוטר אילן מועדי את דג'ן נגוסה, אזק אותו ולקח אותו לתחנת המשטרה בזבולון, שם הוכנס לתא מעצר. זמן קצר לאחר מכן, ללא כל סיבה, הוציא השוטר את נגוסה מתא המעצר והוביל אותו, תוך שהוא מושך אותו באזיקי ידיו לתוך אחד המשרדים בתחנה, שהיה ריק מאדם, שם היכה אותו בסטירות ובעיטות, תוך שהוא אומר לו "יותר לא תתעסק איתי".

בעדותו בבית המשפט סיפר נגוסה: "הייתי בעבודה, אשתי התקשרה אלי בסערה שהשכן מאיים להרוג אותה ואת הילד. באתי בסערה עם האופניים, תקפתי את השכן, נתתי לו בוקסים. באותה שנייה לא הבנתי מה קורה, בא שוטר עצר אותי". נגוסה התנגד למעצר וקילל את השוטר, וזה נאלץ להפעיל כוח כדי לעצור אותו.

נגוסה: "שמו אותי בתא המתנה, הוא בא אליי אחרי רבע שעה, חולצה פתוחה, כולו באטרף, אמר לי: 'בוא, בוא', אמרתי לו: 'פה אני נשאר'. בסופו של דבר הוא בא, משך אותי מהאזיקים ביד, הכניס אותי לחדר צדדי, אמר לי: 'בוא עכשיו אני יראה לך מי זה גבר'. קיבלתי בוקסים, כאפות, מרוב הכאפות התכופפתי, הייתי בלי חולצה, הוא התחיל לתת לי לאטמות, אני בוכה על החיים שלי. באו מהרעש, אמרו לו: 'אילן שומעים', והוא אמר: 'אף אחד שלא יפתח את הדלת'. התחננתי על החיים מרוב כאבים, אמרתי: 'אני מצטער, אם זה עוזר? אני מצטער'. פתאום הוא עצר, אמר: 'כן זה עוזר'

"אחרי שהוא הרביץ לי, החזיר אותי לחדר. הייתי בהמתנה, בא, נכנס אליי, הרים לי את החולצה בשביל לראות את השריטות, הוא שאל אותי: 'אתה רוצה כוס מים? סיגריה?', אמרתי לו כן. יצאנו בחוץ, לקח אותי לעשן, אמרתי לו: 'אני מצטער, זה יישאר בינינו, אל תדאג', אבל לא התכוונתי לזה באמת

"בתא המעצר התלוננתי על האוזן שאני שומע זמזומים. אף אחד לא הקשיב לי. סבלתי יום שלם עד לבית משפט, זימזומים, לחצים באוזן. הייתי צריך להראות לשופטת את כל האדמת, אז היא הורתה להם שיקחו אותי לבית החולים, שם גילו שיש לי קרע בעור התוף. אני בטראומה, לכן עברתי לגור בראשון לציון".

בהכרעת הדין כתב השופט על גירסתו של העצור: "מדובר בגרסה אותנטית, מהימנה ועקבית, תוך שהוא אינו ממזער את התנהגותו הבעייתית האלימה באירוע, לרבות ההתנגדות למעצר, היריקות והקללות כלפי השוטר. העובדה שהוא מודה גם במעשים אשר יש בהם לסבך אותו ולהציגו באור שלילי, מחזקת בעיני את אמינות דבריו וגרסתו"

על גירסתו של השוטר כתב השופט: "היא אינה אמינה עליי. לאחר שבחנתי את גרסתו ואת האופן בו נמסרה, והתנהגותו על דוכן העדים, מצאתי שגרסתו קשה עליי, ולהתרשמותי וקביעתי היא אינה אמינה עליי. השוטר שב וחזר על כך שאינו זוכר חלקים נרחבים מהאירוע, בשל ריבוי האירועים בהם הוא מעורב. יחד עם זאת, בעדותו מסר גרסה מפורטת למדי של האירועים ואף הוסיף פרטים שלא מסר במהלך חקירתו. תמוה בעיני כיצד השוטר שטען שאינו זוכר את האירועים, ידע לרדת לרזולוציה כה ממוקדת".

השופט הדגיש כי אין מחלוקת לגבי הכוח שהפעיל השוטר כלפי העצור בשטח, אלא רק לאירוע האלימות בתוך תחנת המשטרה.

עו"ד הדס קליין, התובעת שייצגה את מח"ש בתיק: "הכרעת הדין מבטאת את מחויבותה של מח"ש לחשוף מעשי עבירה של שוטרים, בפרט נגד עצורים, חסרי ישע ואוכלוסיות מוחלשות".

סנגוריו של אילן מועדי, עו"ד יפעת שי-יוספזון ועו"ד אברהם שי: "מדובר בשוטר מצטיין, שהיה מועמד לקצונה. הופתענו מהכרעת בית המשפט, על אף שאנחנו מכבדים אותה. אנו לומדים אותה ונשקול הגשת ערעור לבית המשפט המחוזי. לעת הזו נשלח הנאשם לשירות המבחן, במטרה לבטל את ההרשעה".