איש התקשורת, דובר צה"ל ומפקד גלי צה"ל בעבר, אבי בניהו, נשכר על ידי הרשויות הגובלות ברפאל על מנת לנהל את המאבק הציבורי נגד חברת רפאל בגין אי תשלום כספי הארנונה.

"כולנו חזית אחידה". מסיבת העיתונאים. צילום: אדי גל

המאבק ינוהל במקביל בכנסת ומשרדי הממשלה, בתקשורת, וגם באמצעות הפגנות בשטח ואף הפרעות לתנועה לכיוון רפאל. כך נמסר הערב (רביעי) במסיבת עיתונאים שהתקיימה בעיריית קרית ים.

כזכור החליטה ועדה גיאוגרפית של משרד הפנים כי שטחי רפאל יסופחו לשטח קרית ים והיא זו שתחייב את הרשות בגין מס הארנונה. בסופו של תהליך המס יחולק בין הרשויות הגובלות, קרית ים, עכו, קרית ביאליק, קרית מוצקין והמועצה האזורית מטה אשר.

יריב גסר (מימין) ואבי בניהו. צילום: אדי גל

מאז ההחלטה של הוועדה הגיאוגרפית רפאל מסרבת לשלם בטענה שהיא שילמה במסגרת הסכמים קודמים שנחתמו מול קרית ים ועכו יותר ממה שהיא חייבת. הנושא נמצא כיום בערכאות משפטיות.

במסיבת עיתונאים השתתפו ראש עיריית קרית ים, דוד אבן צור, ראש עיריית קרית ביאליק, אלי דוקורסקי, ראש המועצה האזורית מטה אשר, משה דוידוביץ, מנכ"ל עיריית קרית מוצקין, יריב גסר, וגזבר עיריית עכו, ראובן ויצמן.

אבן צור טען במהלך מסיבת העיתונאים כי רפאל מתנהלת שלא כחוק ואינה מאפשרת למודדים מוסמכים למדוד את הנכסים בתחומה. לדבריו, על פי הערכה של העירייה, השטח לחיוב ארנונה ברפאל הוא כ-480 אלף מ"ר בעוד רפאל מודה בשטחים בסך 242 אלף מ"ר.

לדברי אבן צור, רפאל חייבת לשלם ארנונה שנתית של יותר מ-63 מיליון שקל בעוד שלפי החישוב שלה, היא צריכה לשלם 22 מיליון בלבד.

אבי בניהו אמר כי לאור עברו בצבא קשה לו לנהל מאבק מול גוף שתורם לביטחון המדינה וציין: "חוק יש לקיים. מדובר בחברה עסקית שבמקום לשלם מה שמגיע לתושבי קרית ים, מעבירה דיווידנטים לממשלה על רווחיה.

"יש מודדים מוסמכים, עם סיווג ביטחוני, אבל רפאל מונעת כניסת מודד ורק רוצה שמודד שלה ימדוד". לדבריו בשל הקרבה לרפאל, העיר נפגעת ביום יום ואף סובלת ממגבלות בנושא בנייה.

בניהו: "המאבק יתנהל בזירה הפוליטית, בוועדות הכנסת, מול שרי הממשלה וייתכן שגם בזירה המשפטית כאשר גם תישקל עתירה לבג"ץ".

גזבר עיריית עכו, ראובן וייצמן, אמר כי משרד הפנים מחייב את הרשות לבצע מדידת נכסים ותושבים רבים יאלצו לשלם יותר ארנונה. "מה נגיד לתושבים, שהם ישלמו, על פי בדיקה שלנו, ורפאל תשלם לפי בדיקה שלהם? רפאל מתעלמת מהחוק והמאבק מוצדק".

ראש עיריית קרית ביאליק, אלי דוקורסקי, טען כי רפאל נהגה בעורמה וניסתה לנהוג לפי מדיניות של הפרד ומשול, תוך שהיא משלמת לחלק מהרשויות כדי לסכל מאבק משותף.

"אם את הכור הגרעיני מדדו ומשלמים שם ארנונה כחוק, ובתי זקוק משלמים ארנונה וגם נתב"ג משלמים ארנונה אז גם רפאל תשלם ארנונה. זהו מאבק צודק והם לא עושים לנו טובה. שיספיקו את המשחקים וישלמו כחוק".

מחברת רפאל נמסר השבוע, בעקבות ההודעה על יציאה למאבק נגדה, כי "רפאל מהווה עוגן מרכזי לא רק בביטחון אלא גם בתרומת משמעותית לחברה ולכלכלה בצפון הארץ ובכלל, עם פעילות ענפה בסביבה בה פועלת.

"רפאל לא נהנית מכל שירות מוניציפלי כזה או אחר, אך לעומת זאת היא מהווה מקור תעסוקה לתושבי הרשויות, מסייעת להם בקידום תוכניות וגאה על כך שיותר מ-2,500 מעובדי החברה משקיעים מזמנם וממרצם למען קידום פרוייקטים חינוכיים ונוספים.

"רפאל פועלת ותמשיך לפעול בהתאם לכל התקנות והחוקים החלים עליה ולמתחייב מההסכמים עליהם חתמה מול הרשויות".