היום (שלישי) מצוין ברחבי הארץ "יום המילה הטובה" - מיזם שמטרתו לעשות שינוי בשיח ברשתות החברתיות ובכלל בסביבה של כולנו. תלמידים ברשת בתי הספר 'אורט' תכננו מחוות של מילה טובה במרחב הציבורי, הודו לכוחות הביטחון וההצלה ופרגנו להוריהם.

מודים לכוחות הכיבוי וההצלה. צילום: באדיבות עיריית ביאליק

במיזם, שנערך זו השנה השנייה, משתתפים כ־230 מוסדות ובתי ספר - וכמאה אלף תלמידים.

בשעות הבוקר תלמידים באורט מוצקין המשתתפים במיזם עצרו לכמה דקות את לימודיהם בהסכמת מוריהם, והתקשרו לאדם קרוב כדי לומר לו מילות הוקרה והערכה. בהמשך היום חילקו התלמידים פרחים לאנשי מד"א והשיטור הקהילתי.

מנהלת אורט מוצקין, שרה פינטו: "נכנסתי הבוקר לכיתה וברכתי את התלמידים. סיכמנו שהם מוציאים את הנייד ומתקשרים לאמא, אבא, סבא וסבתא ואומרים להם תודה ושהם אוהבים אותם. בדרך כלל לא עושים את זה כי הכל נשמע ברור מאליו. אני עושה את זה גם עם המורים".

פרחים עם הקדשה. צילום: באדיבות עיריית ביאליק

כל בית ספר בקריות בחר כיצד לציין את היום הייחודי. "אנחנו התחלנו אתמול בלילה כי היה חשוב לנו לעבור במד"א והשיטור הקהילתי, אנשים שנותנים שירות בלילה", סיפרה שרה פינטו.

צילום: באדיבות עיריית קרית מוצקין

"הבוקר התלמידים הגיעו לעירייה וחילקו שוקולד והקדשה לעובדים ולראש העיר. בכניסה לבית הספר הוצב לוח פירגונים שכל אחד יכול לכתוב בו מילים חמות".

"אתמול היה שיח בגני הילדים. התלמידים שלנו ישבו עם ילדי הגנים,  הסבירו להם על המילה תודה ועשו איתם פעילות יצירה בנושא. הקטנים שיתפו פעולה וסיפרו כמה חשוב לחבק ולהיות חברים. בערב כנראה התלמידים ילכו גם לאחד מבתי הקשישים ובהמשך גם בתי הספר היסודיים. אנחנו מתכוונים להמשיך ביוזמה לאורך השבוע כדי להגדיל את האפקט".

מטבעות שוקולד והקדשה. צילום: באדיבות עיריית מוצקין

גם באורט ביאליק החליטו להקדיש את היום כדי לבחון איך ניתן לקרב, להבין, לכבד ולסלוח. הפעילות אורגנה על ידי רכזת מעורבות חברתית, נצחונה שגב, יחד עם הצוות החברתי של אורט ביאליק. "החלטנו לציין את היום גם בתוך בית ספר וגם עם הפנים לקהילה.

תלמידי אורט ביאליק חילקו פרחים עם הקדשה ומטבעות שוקולד לאנשי הביטחון וההצלה, לשוטרים, כבאים, עובדי מד"א ועובדי העירייה. "הילדים מאוד נהנו לראות עד כמה הכרת התודה שלהם עשתה לאנשים טוב", אמרה שגב. 

"במהלך היום מורים אמרו מילים טובות לתלמידים, והתלמידים אמרו אחד לשני. בחדר המורים חילקנו כרטיסיות מעוצבות עם דברים טובים שבוחרים להגיד למישהו עם שוקולדים להרגשה הטובה", סיפרה שגב.

צילום: באדיבות עיריית מוצקין

"היום בשעות הבוקר התלמידים חילקו פרח ופיזרו מילים טובות לשוטרים בזבולון. קבוצה אחרת הגיעה לתחנת כיבוי אש בביאליק והודתה לכבאים.

"היינו גם בעיריית קרית ביאליק בכל אגף הלוגיסטיקה והניקיון וחילקנו לעובדים שי. נסענו גם למד"א בקרית מוצקין וחילקנו להם פרחים. זה היה מאוד חשוב. אנחנו מאמנים את דור העתיד שלנו להגיד מילה טובה, ושזה לא מובן מאליו.

צילום: באדיבות עיריית קרית ביאליק

"הרבה היו מופתעים מהמחווה של התלמידים וזה עשה הרגשה טובה גם להם וגם לילדים עצמם. הילדים מאוד נהנו לראות את התגובות הטובות של אנשים וכמה עשתה להם טוב הכרת תודה".