"הייתי ברבות ממשלחות החילוץ שיצאו מהארץ לאתרי אסון בעולם, אבל זירה כמו זו שנתקלתי בה בברזיל לא ראיתי מעולם. במקרה הזה, המציאות עלתה על כל דמיון. לא ניתן לתאר את ממדי הבוץ, את גודל השטח שנפגע.אסון בקנה מידה אחר, שקשה לעכל" - כך סיפר השבוע רב סרן במיל' אמנון ליבוביץ' מקרית שמואל, שיצא לאזור האסון בברזיל עם המשלחת הישראלית.

כתף אל כתף עם הכוחות הברזילאים. רס"ן אמנון ליבוביץ'. צילום: דו"צ
ליבוביץ, מהנדס אזרחי במקצועו, סמנכ"ל תשתיות בחברת יפה נוף, משרת ביחידת החילוץ וההצלה הארצית של פיקוד העורף בתפקיד מהנדס היחידה. זו יחידת מילואים, חוד החנית בכל מבצעי ההצלה בארץ ובחו"ל של פיקוד העורף.

ליבוביץ', נשוי ואב לחמישה, משמש כיועץ מפקד היחידה בכל פעילות הנדסית במהלך חילוץ כמו איך תומכים קיר מסוים, באילו תנאים נכנסים למבנה או לא, היכן להציב מנוף, באילו כלים להשתמש במהלך החילוץ.

לפני שבועיים קיבל הודעה על הכוונה להוציא משלחת חילוץ למדינת מינה גיראייס בברזיל, לאזור שבו קרס סכר ענק, ומים שטפו עמק רחב תוך שהם סוחבים כל מה שבדרך ומציפים את האזור בבוץ.

ליבוביץ': "לקחתי את התיק שמוכן תמיד ואת הדרכון, ותוך רבע שעה יצאתי לדרך. עשינו הערכת מצב לאור הידיעות שקיבלנו. לקחנו גם חיילים מיחידה מיוחדת של חיל הים, מיחידת להבים של שירותי הכיבוי, מומחי חילוץ ממים זורמים, אנשי זק"א שיש להם סונאר תת מימי, וכלבים של יחידת עוקץ לאיתור".

האסון קרה ליד העיר בלה הוריזונטה, אזור הררי ומיוער. "בשטח עצום של כ-10 קמ"ר הצטברו מיליוני טונות של בוץ, לפעמים בגבהים של 3-4 מטרים. כשהסכר נפרץ, נשטפו משם 12 מיליון קוב מים. במספר מקומות לאורך הזרימה גובה המים הגיע ל-30 מטרים. בתים פשוט נעלמו, ליד שלט 'פה בית מלון', מצאנו רק את הרצפה שלו.

"משלושה מבנים עם בריכת שחייה נשארה רצפה. עיקר המכה היתה במחנה עבודה, שם התרכזו העובדים, ההנהלה, המחסנים והלוגיסטיקה. השתמשנו ב-GPS כדי לאתר את המקום. נעצרו בכלים כבדים כדי לחפור שני מטר בוץ, והגענו לגג המבנה. הצלחנו להוריד את התקרה, ובתוך המבנה ראינו שישה נעדרים. במקום אחר מצאנו נעדרים בעזרת כלבים. בסך הכל חילצנו 35 נעדרים".

חולצו גם אנשים חיים?
"רק ממש בהתחלה, בידי כוחות חילוץ של ברזילאים שהיו במקום. הזרם היה כה חזק וכה פתאומי, הסכר נפרץ בבת אחת, ורק למי שהיה ממש בשולי הזרימה היה סיכוי לשרוד. היינו שם שישה ימים, וידענו שלא נמצא אנשים חיים".

יש לקחים מהמבצע הזה?
"יש הרבה מאפיינים לאזורי אסון. חלק גדול מהעזרה והסיוע שלנו היו לכוחות הברזילאים בנושאי ארגון. ניתוח השטח ועבודה מסודרת, חלוקה לגזרות ואיך מבצעים סריקות ואיתור. השטח היה מאתגר וגדול, אבל סדר העבודה ונושא הארגון זהה בכל זירה. יש לנו הרבה לקחים בנושא הפעלת ציוד ושיתוף פעולה עם הכוחות האחרים. מכל אירוע אנחנו לומדים כדי להשתפר".

מה שתזכור במיוחד משם?
"השטח היה כל כך בוצי, שכדי לנוע מנקודה לנקודה עברנו במסוקים. אחד המשימות שנדרשנו לבצע היה למצוא אוטובוס שנעלם בבוץ. הגענו אליו וירדנו מהמסוקים. זחלנו עד לאוטובוס, עבודה מאוד קשה, כתף אל כתף עם הכוחות הברזילאים. היה קשה לפרק את האוטובוס, ששקע כולו בבוץ אבל הצלחנו בעבודה סיזיפית לחלץ את הנעדרים המסכנים שהיו בתוכו.

"עוד דבר שהרשים אותי: הברזילאים העלו מסוק לאוויר והורידו באמצעותו חציר לבעלי החיים שנלכדו בתוך האזור הבוצי. מדובר בחבר'ה שעזבו משפחה, עזבו עבודה, עלו על מטוס וטסו 15 שעות ואלפי מיילים כדי להושיט עזרה למי שצריך אותה, בלי קשר לצבע שלו, לדת או למין. מהדבר הזה אני נפעם כל פעם מחדש".