בעקבות האירועים השבוע בגבול הצפון פורסמה סקירה שערכה התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ממנה עולה כי בערי הצפון מתגוררים מאות אלפי תושבים בדירות ללא ממ"ד.

הכסף לא עבר והתוכנית נשכחה. ממ"ד. צילום: נחום סגל
בחיפה, על פי הסקירה, ישנן כיום כ-96 אלף דירות שנבנו ללא ממ"ד, מתוך כ- 120 אלף דירות בעיר, כלומר הדירות ללא ממ"ד מהוות כ-81 אחוז מסך הדירות בעיר.

בקרית ים יש כ-12,800 דירות ללא ממ"ד מתוך 15,619 דירות, 82 אחוז מכלל הדירות בעיר. במילים אחרות - מתוך עשר משפחות בקרית ים, רק לשתיים יש ממ"ד בבית. בקרית אתא, מתוך 20,497 דירות, כ-12 אלף דירות ללא ממ"ד, כ-60 אחוז מכלל הדירות הבנויות בעיר.

בקרית ביאליק יש כ-10,600 דירות ללא ממ"ד, כ-66 אחוז מהדירות בעיר. בקרית מוצקין 8,500 דירות ללא ממ"ד, מתוך 17,256 דירות, כ-49 אחוז מהדירות בעיר: כל משפחה שנייה בעיר גרה בדירה ללא ממ"ד.

בצפון המצב דומה: בעכו, ב-73 אחוז מהדירות אין ממ"ד. בנהריה 45 אחוז מהדירות ללא ממ"ד. במעלות תרשיחא 61 אחוז מהדירות.

ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ: "המתיחות בצפון רק ממחישה את הפגיעות הגדולה של תושבי הצפון, במצב שבו יירו טילים ליישובים שם. לפני כשנה הכריזה הממשלה על תוכנית מיגון הצפון, אך מאז דבר לא קרה.

גם חיזוק של מבנים ותוספת ממ"ד במסגרת תמ"א 38 ופינוי בינוי אינו יוצא לפועל, בשל חוסר כדאיות כלכלית. הממשלה צריכה לעודד פרויקטים כאלה, שייצרו מרחבים מוגנים בדירות שחסרות אותן".

תוכנית "מיגון לצפון" אושרה בקבינט הביטחוני ועל ידי הממשלה, ולפיה יקצו בשנים הבאות 5 מיליארד שקל למיגון דירות פרטיות ומבנים ציבוריים בכל הצפון. חצי מיליארד שקל היו אמורים לעבור מיידית עם אישור התוכנית ששר האוצר משה כחלון התפאר בה. אולם מאז לא קרה דבר, הכסף לא עבר והתוכנית נשכחה. השבוע אמר אביגדור ליברמן, שהיה אז שר הביטחון, שאי מימוש התוכנית היא הפקרת חיי אדם.

לפי התוכנית, בקריות ובחיפה גובה הסיוע לבניית ממ"ד יהיה כ-20 עד 25 אחוז. את יתרת הסכום לבניית החדר המוגן התושבים היו אמורים לקבל בהלוואות נוחות מהמדינה.

במחאה על אוזלת היד של המדינה התכנסו ראשי יישובי קו העימות ודרשו מהממשלה ליישם את ההבטחות, אולם סביר להניח שדבר לא יעזור, והמצב לא ישתנה.

בעקבות המתיחות בצפון החליטה הנהלת עיריית ביאליק לתרגל את מערך החירום העירוני. ביום ראשון בערב הוקפצו בעלי התפקידים בחירום בעירייה לתרגיל שבא לבחון את מוכנות העירייה.

בתרגיל התנסו העובדים בנוהל פתיחת המקלטים. מנכ"ל העירייה, ליאור טרגן, שניהל את התרגיל, שיבח את ההתייצבות הגבוהה של עובדי הרשות.