פשיטה של מס ההכנסה כל עסקים בקריות ובאזור חיפה: ברבע מבתי העסק שנבדקו לא נרשמו הכנסות. במסגרת המבצע נערכו ביקורות ב-149 בתי עסק, מתוכם נמצא כי ב-36 לא נרשמו הכנסות כחוק.

צילום: ShutterStock

הביקורות התמקדו בקריית אתא, קרית ים, קרית חיים ואזור חיפה התרכזו בענפי הבנייה והשיפוצים, המקצועות החופשיים, המסחר, התעשייה ומתן שירותים. לקראת המבצע נעשו פעולות איסוף מודיעין, שכללו מיפוי וסריקה לאיתור עסקים בעלי נפח פעילות גואה במיוחד וקניות ביקורת סמויות.

במהלך המבצע נחקרו שבעה בעלי עסקים בגין אי רישום הכנסות, אי הודעה על פתיחת עסק ואי ניהול ספרים. בין העוסקים הנחקרים בעלת מכון קוסמטיקה ובניית ציפורניים מקרית ים שנחקרה בשל אי רישום הכנסות.

במהלך הביקורת עלה כי העברות תשלום בסך כולל של 36,162 שקל שקיבלה מחודש אפריל ועד יום הביקורת, באמצעות אפליקציית ביט ואמצעי תשלום נוספים, לא נרשמו בספרי החשבונות שהיא מנהלת. כאשר נשאלה על כך הסבירה: "התפספס לי". בעל עסק אחר אמר בחקירתו: "אין לי ראש לדברים האלה אני יודע לעבוד".

במסגרת המבצע נמצאו גם ליקויים בקרב מספר עורכי דין שונים בקרית חיים. באחת הביקורות במשרד עורך דין עלה כי הועברו לחשבונו סכום כולל של 148,200 שקל שלא תועדו בספרי החשבונות.

בביקורת אחרת במשרד עורך דין נוסף בקריית חיים, נמצא כי תשלומים שקיבל בגין שירותיו לא נרשמו בספרי החשבונות שאותם הוא מנהל. כאשר נשאל על כך הסביר: "כנראה היה לחץ ופספסתי את הרישום".

מבצע ביקורות זה נערך כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים נגד מעלימי מס והון שחור.