תלונות רבות של הורים התקבלו בעניין הצהרונים בקרית אתא. לטענת ההורים, איחדו שני גנים לצהרון אחד, בטענה שאין מספיק נרשמים לפתיחת צהרון נוסף.

גן ילדים בקריות. צילום: נחום סגל

מאידך, להורים שמבקשים לרשום את ילדיהם לצהרון נאמר שאין מקום. "כל ההתנהלות בתחום היא מבישה", אמרו השבוע. ברשת המתנ"סים השיבו שהרשת נמצאת בהליך גיוס מסיבי של גננות וסייעות נוספות, במטרה לפצל מסגרות.

שנת הלימודים נפתחה, וההורים בקרית אתא מתלוננים על קשיים בצהרונים. לטענתם, העירייה ורשת המתנ"סים איחדו צהרונים רבים ויצרו קבוצות צפופות במיוחד. "בהרבה גנים צירפו ילדים משני גנים לצהרון אחד", סיפרה אחת האמהות.

"אצלנו בגן יש קבוצה של 35 ילדים, שמורכבת מ-21 בגן טרום חובה וכ-14 מגן חובה. משלבים ילדים שרק עכשיו הגיעו מהמעון, חלקם אפילו עדיין לא גמולים, עם ילדים גדולים יותר. הצוות אומר שהוא לא יכול להסתדר עם מספר כזה של הילדים, שחלקם צעירים מאוד".

ההורים פנו לרשת המתנ"סים וביקשו לפצל את הקבוצה, אולם נענו בשלילה. "אמרו לנו שעבור פחות מ-22 ילדים לא פותחים עוד צהרון. במתנ"סים דיברו איתנו על 18 ילדים. אנחנו לא מקבלים תשובה מוחלטת", אמרה אם אחרת, "אבל מה שהכי גרוע זה שכאשר הורים מתקשרים ורוצים לרשום את ילדיהם לצהרון, אומרים להם שאין מקום או שההרשמה נסגרה.

"אם היו מאפשרים להם להירשם, כבר ניתן היה לפתוח צהרון נוסף.
"נראה כאילו במתנ"ס ובעירייה לא רוצים לפתוח עוד צהרון, אולי רוצים לחסוך בכוח אדם ובהוצאות. כל ההתנהלות לוקה בחסר, הם עושים את המוות להורים. בשנה שעברה היו הרבה צהרונים והיה בסדר. כנראה עכשיו, אחרי הבחירות, היחס השתנה".

מרשת המתנ"סים נמסר: "ההרשמה לצהרוני רשת המתנ"סים החלה בינואר 2019, יחד עם ההרשמה לגנים, ונמשכה עד אמצע אוגוסט. השנה חל גידול משמעותי, של 250 ילדים נוספים המשתתפים בצהרונים.

"תקופת ההרשמה היא הכרחית להיערכות מתאימה של הרשת לפתיחת המסגרות. רשת המתנ"סים פותחת צהרון בכל מקום בו קיים מינימום משתתפים הכרחי. במקרים מסוימים, במקומות בהם הרישום היה נמוך, אוחדו מסגרות של גנים צמודים, במטרה לאפשר להורים את פתיחת המסגרת לבקשתם.

"בהתאם לתקני משרד החינוך, משובצים שני אנשי צוות בכל צהרון עד 30 משתתפים, ומעבר לכמות זו, משובצת סייעת נוספת שנייה.

"הורים שרשמו את ילדיהם ברגע האחרון נכנסו לרשימות ההמתנה, מכיוון שכל תוספת של ילד למסגרת מצריכה, כאמור, שיבוץ של אנשי צוות נוספים - שאינם בנמצא כרגע.

"הרשת נמצאת בהליך גיוס מאסיבי של גננות וסייעות נוספות, במטרה לפצל מסגרות בהמשך ולאפשר גם למאחרים להשתלב במסגרות הצהרונים".