"אסון מיותר וקשה במהלכו טבעה למוות ילדה והיא כבת 9 בלבד" - במשפט זה פתח שופט בית משפט השלום בקריות, יוסי טורס, את גזר הדין שניתן היום (רביעי) למציל משה מזרחי, אשר במשמרתו בקאנטרי קרית אתא טבעה למוות יקטרינה סטולר. על מזרחי נגזרו 10 חודשי מאסר בפועל.

קטיה סטולר ז"ל, קאנטרי קרית אתא. צילום: פרטי

עוד עולה מגזר הדין, כי ב-12.7.14, החל המציל את עבודתו בשעה 12 והתמקם בבריכה החיצונית שהיא בריכה למים עמוקים. בשעה 00;15 ישב בכיסא שאינו מוגבה והניח את רגליו על שולחן סמוך.

באותה עת הילדה קטיה סטולר ז"ל שהתה בבריכה. בשלב זה התקרבה לדופן הבריכה אישה ששהתה בבריכה והחלה לשוחח עם המציל. המציל נותר ישוב בכיסא, רכן לעבר האישה ועסק בשיחה עימה במשך דקות ארוכות, תוך שתשומת ליבו נתונה לאותה אישה בלבד ולא למתרחצים בבריכה.

בשעה 17;15, החלה קטיה להתקרב למים העמוקים, תוך שהיא נאחזת בדופן הבריכה, אך בשלב כלשהו איבדה את אחיזתה והחלה לטבוע ולהניע את ידה בתנועות מצוקה. כל אותה עת המשיך המציל לשוחח עם האישה ולא הבחין בילדה שטובעת, הגם שבבריכה היו באותה עת מתרחצים בודדים.

הוצאה מהמים כשהיא ללא דופק וללא הכרה. קטיה סטולר ז"ל. צילום: פרטי

בשעה 19;15 פסקו תנועות המצוקה של קטיה וכל גופה היה מתחת למים, אך המציל עדיין היה שקוע בשיחתו. רק שלוש וחצי דקות לאחר מכן, בשעה 22;15, הבחין אחד המתרחצים בילדה שקועה במים והחל לשחות לכיוונה, רק אז קם המציל מכיסאו ורץ לילדה, אך היא הוצאה מהמים כשהיא ללא דופק וללא הכרה.

לאחר פעולות החייאה במקום חזר לקטיה הדופק. היא פונתה לבית החולים כשהיא סובלת מנזק קשה במוח ואי ספיקה מערכתית.  ביום למחרת היא נפטרה.

בכתב האישום יוחסה למציל עבירה של גרימת מוות ברשלנות בשל כך שבהיותו המציל האחראי בבריכה, עסק בעת מילוי תפקידו בעיסוק אחר במשך יותר מ-11 דקות ולא היה ער לנעשה בבריכה.

קטיה סטולר ז"ל. צילום: פרטי

יצוין, כי בתחילת השיחה עם אותה אישה, קם המציל מכסאו, הביט לבריכה ולאחר מכן חזר לשבת והמשיך בשיחתו עם אותה אישה.

במהלך המשפט שהתנהל נגד המציל, הגיע סינגורו, עו"ד שלומי בלומנפלד, להסדר טיעון עם התובע עו"ד ענאן ע'אנם  מפרקליטות מחוז חיפה, על פיה יודה הנאשם במיוחס לו והתביעה תבקש לגזר עליו בין 7 עד 14 חודשי מאסר בפועל.

השופט טורס גזר כאמור על המצים 10 חודשי מאסר בפועל, לאחר שציין כי  מחדליו ומעשיו של המציל מבטאים רשלנות ברף גבוה ביותר. כמו כן גזר השופט על המציל לפצות את האם בסכום של 25 אלף שקל.

מזרחי הביע חרטה עמוקה, אמפתיה וכאב עמוק כלפי משפחתה של קטיה, ותסקיר המבחן עולה כי תוצאות האירוע הטרגי השפיעו על מצבו ופיזי והרגשי.

עם זאת יש לציין כי גם לאחר הטביעה המשיך מזרחי לעבוד בהדרכת שחייה וצלילה לרבות הדרכת שחייה לילדים.

יצוין, כי באותו יום טרגי הגיעה קטיה לבריכה עם חברתה של אמה וגם החברה הועמדה לדין בגין גרימת מוות ברשלנות מאחר שאיפשרה לילדה לשחות ללא מצופים וללא השגחה, הגם שהיתה מודעת לכך שקטיה אינה יודעת לשחות.

למעשה החברה של האם שהתה עם קטיה בבריכה, אך בשלב מסוים עזבה אותה למספר דקות ויצאה מהבריכה כדי להחליף לבנה התינוק בגדים.

במהלך המשפט בוטל כתב האישום נגד החברה והפרקליטות הגיעה איתה להסדר מותנה על פיו לא יהיה לה תיק פלילי, אך היא נקנסה בסכום של  5,000 שקל בשל חוסר אחריותה לחסר ישע.

עו"ד בלומנפלד מסר כי בימים אלה הם שוקדים על הגשת ערעור לבית המשפט המחוזי.

עו"ד עופר בן עזרא ועו"ד גרגורי שיינפלד, באי כוחה של האם, מסרו: "אנחנו חושבים שעונש מאחורי סורג ובריח, בניגוד לעונש שמרוצה בעבודות שרות, הוא נכון יותר, הן בעקבות הטרגדיה הקשה והן בשל ההרתעה.

"לצערנו בשנים האחרונות אירעו מקרי טביעה רבים. במקרה זה ילדה יחידה בת 9 לאם חד הורית קיפחה את חייה".