שישה חודשי עבודות שירות נגזרו על תושב קרית אתא (58) שרימה קשישה בת 80, דיירת בעמיגור המתגוררת בקומה החמישית, כאשר הבטיח לה כי יסדר לה דירה בקומה הראשונה וגזל ממנה 24 אלף שקל.

גניבה בתחבולה. צילום: shutterstock

מגזר הדין שהתקבל השבוע בבית משפט השלום בקריות עולה כי בחודש יולי 2015 סיפרה הקשישה לנאשם כי היא מתקשה בעליית המדרגות לדירתה שבקומה החמישית והנאשם הציג בפניה מצג שווא לפיו יש ביכולתו לסייע לה מול עמיגור,  בהחלפת הדירה, תמורת תשלום שיקבל ממנה.

הקשישה שילמה לנאשם 24 אלף שקל בתשלומים. ב-11.5.15 הגיע הנאשם לבית הקשישה ביחד עם אחר, אותו הציג בפניה בכזב כנציג מטעם חברת עמיגור שהגיע לערוך סיור בביתה. במעמד זה העבירה הקשישה לנאשם 3,170 שקל.

הנאשם הודה במסגרת עסקת טיעון, על פיה הוסכם בין סניגורו לבין התביעה שיושת עליו עונש בין שלושה עד תשעה חודשי מאסר ופיצוי לקשישה בסך 25,000 שקל.

התביעה ביקשה להשית על הנאשם את המאסר מאחורי סורג ובריח בעוד שהסניגור ביקש מבית המשפט שמרשו ירצה את המאסר בעבודות שירות. הנאשם, 58, הביע חרטה וביקש לפרוס את הפיצוי ל-25 תשלומים בשל מצוקתו הכלכלית הקשה.

הקשישה סיפרה אודות נסיבות חייה הקשות, על מצבה הבריאותי והמצוקות איתן היא מתמודדת. "יש לי הרבה מחלות, אני נפלתי והיה לי שבר, יש לי הרבה בעיות, זה קשה לי לעלות במדרגות לקומה חמישית וקשה מאוד לרדת. אין מעלית".

עוד סיפרה כי הנאשם אמר לה שיש עובד בעמיגור, והוא יכול לעזור לו בשבילה. הקשישה: "הוא בא לבית כל פעם בשביל כסף.  כל פעם אני נותנת כסף, כסף, וכסף ואני אומרת אתה לא עושה כלום".

שופט בית משפט השלום בקריות, יוסי טורס, נעתר לבקשת הנאשם וגזר עליו שישה חודשי עבודות שירות. כמו כן פסק השופט כי הנאשם יפצה את הקשישה בסכום של 25 אלף שקל בחמישה תשלומים.

השופט יוסי טורס: "הנאשם ניצל באופן ציני וקר את מצוקתה וחולשתה של המתלוננת ונטל ממנה במרמה סכום כסף משמעותי. אין למצוא כל סיבה מקלה עם הנאשם. עד היום הוא לא מצא לנכון להשיב למתלוננת את אשר גזל ממנה.

מדובר כאמור באישה קשת יום, קשישה, אשר הפרוטה אינה מצויה בכיסה. הנאשם בחר לו קורבן קל וחלש ולא השיב את הגזלה למרות חלוף השנים".

על הנאשם כתב השופט: "יש לזכור שמדובר בנאשם מבוגר אשר מעד לראשונה בחייו. התרשמתי שלהליך הפלילי היתה השפעה מרתיעה כלפיו. בשים לב לגילו של הנאשם ומצבו הרפואי, עונש מאסר בכליאה יהיה קשה וחמור".