קרובי משפחתו של מאיר סלומון בן ה-19 מקרית ים, שנרצח לפני כחודשיים, סבורים כי המשטרה לא עשתה די כדי לאתרו: "אילו היתה המשטרה פועלת מיד ומפעילה איכון טלפוני, מאיר היה עדיין בחיים".

טרם נחשפו כל הראיות. מאיר סלומון ז"ל | צילום: מתוך האינסטגרם

המשטרה הוציאה צו איסור פרסום על חקירת הרצח, אולם כעת מתבררים פרטים חדשים. ייתכן שהמשטרה יכולה היתה לאתר את סלומון אילו היתה מבצעת איכון טלפוני בזמן אמת.

כזכור, סלומון בן ה-19 נחטף מביתו לעיני אחיו ב-26 באוגוסט השנה, על רקע חוב כספי לחוטפים, שלאחר מכן רצחו אותו. אחיו התקשרו להוריהם וסיפרו להם על שני זרים שנכנסו לבית ולקחו את מאיר בכוח. האב מיהר לתחנת משטרת זבולון להגיש תלונה על חטיפה. בעוד האב יושב בתחנת המשטרה, התקשר אליו מאיר ז"ל, אשר חשש לשלום האב בשל מחלתו, ואמר לאביו שלא ידאג, ושהוא בסדר.

האב, שישב באותה עת מול חוקרת, סימן לה שבנו מתקשר אליו ממקום חטיפתו, ואף שם את השיחה על רמקול. האב שאל את בנו היכן הוא, והבן סירב לענות, ורק אמר שהוא בסדר. החוקרת שישבה עם האב ביקשה שהבן יגיע לתחנת המשטרה, והבן אמר שאין צורך, שהוא בסדר והכל בסדר, וסירב למסור היכן הוא נמצא.

מאיר סלומון ז"ל. צילום מתוך האינסטגרם

רכז מודיעין, שמכיר את מאיר, התקשר אליו לאחר אותה שיחה, ומאיר ענה לו, אמר שהוא בסדר והוא עם חברים. גם בשיחה הזו לא אמר היכן הוא נמצא.

האב התחנן לחוקרים לעזור לו למצוא את בנו, ובנקודת הזמן הזו, הפעולה היתה די פשוטה. אילו החוקרים היו מאכנים את הפלאפון של מאיר סלומון, היו מוצאים אותו בדירת חוטפיו, ומשם יכלו לחלץ אותו עוד בשלב שהיה בחיים.

יצוין, כי פעולת איכון של פלאפון אורכת מספר דקות, לכל היותר חצי שעה. האב ניסה לשכנע את החוקרים שבנו לא בסדר, ואמר בשיחה שהוא בסדר רק מפני שחוטפיו נמצאים לידו ושולטים על שיחתו, מצב שהוא הגיוני לחלוטין. האב התחנן על חיי בנו, אבל במשטרה לא ערכו איכון טלפוני שהיה עשוי להציל את חייו. למרות תחנוני האב, במשטרה סברו כי הבן לא נמצא בסכנת חיים. ייתכן כי סברה זו עלתה למאיר בחייו.

האב התבקש למלא ערימת מסמכים, בזמן שהמשטרה ביצעה פעולות חקירה, אך אף אחת מהן לא היתה פעולות חירום. רק זמן מה לאחר מכן, כאשר אותו רכז מודיעין שוב התקשר למאיר, ומאיר לא עונה לו, במשטרה התחילו להבין שמשהו לא בסדר, אך בשלב הזה הטלפון של מאיר כבר היה כבוי ולא ניתן היה לאכן אותו.

הסוף המר ידוע. למחרת נמצא מאיר סולומון ללא רוח חיים בחניון משאיות בקרית חיים. נגד שני החוטפים הוגש כתב אישום בגין רצח וחטיפה. בעזרת סניגוריהם, עו"ד יעד נווה ועו"ד יהלי שפרלינג, הם מכחישים את המיוחס להם.

מהמשטרה נמסר: "אנו דוחים מכל וכל את הנאמר בכתבה. עם קבלת הידיעה על החשש לחטיפה, בוצעו כלל הפעולות במהירות ובמקצועיות, כולל הקמת חפ"ק בשטח החיפושים, בראשות מפקד התחנה. לעניין האיכון הסלולרי, הטענה פשוט אינה נכונה.

"בוצעו מספר איכונים לשני מכשירי הסלולר של הקורבן ובוצעו סריקות בהתאם. זאת, למרות הודעתו של הנאשם כי הכל בסדר איתו, לצד פעולות חקירה נוספות אחרות. יוזכר כי מדובר בחקירה מורכבת ומאומצת, שהביאה בסופה לכתב אישום בגין חטיפה ורצח, וזכתה גם להכרת תודה מעורך הדין של משפחת הקורבן".

יצוין, כי לא נטען כאן שהמשטרה לא ביצעה איכונים או פעולות חקירה שונות, אלא שלא בוצע איכון בזמן הקריטי שבו הנחטף התקשר לאביו, שאילו היה מתבצע, אולי ניתן היה להציל את חייו.

יעקב סלומון, אביו של הקורבן, סירב להגיב

עו"ד תומר בן חמו, המייצג את משפחת סלומון מטעם הסיוע המשפטי במשרד המשפטים: "בשלב הזה אנחנו ממתינים לגילוי העובדות בבית המשפט, ואנחנו לא יכולים לתת תגובה לגופו של עניין, מאחר שטרם נחשפו כלל הראיות וכלל פעולות המשטרה. לאחר סיום המשפט נוכל לתת את דעתנו על כך".