קצין המשטרה מתחנת זבולון, שירה למוות בסולמון טקה ז"ל בחודש יוני 2019, הועמד לדין בגין גרימת מוות ברשלנות. כתב האישום נגדו הוגש לפני שעה קלה (שלישי) לבית משפט השלום בחיפה.

זירת הירי בקרית חיים. צילום: גיל נחושתן

בכתב האישום נטען כי באותו הערב, 30.6.19, היה הקצין יחד עם משפחתו בגן המשחקים בקרית חיים ולימד את בנו בן ה-5 לרכוב על אופניים, כאשר אשתו הבחינה בילד שנסחט. היא הפנתה את תשומת ליבו של בעלה, והשוטר שהלך לברר את פשר העניין, הותקף על ידי סולומון וחבריו באבנים וירה לעבר טקה על מנת למנוע המשך פגיעה בו.

בכתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד רונן יצחק וליאת יונניאן, נטען כי קצין המשטרה גרם ברשלנות למותו של טקה בכך שביצע יריר לעבר אספלט ולא הסתפק לכל היותר בירי אזהרה באוויר לצורך נטרול הסכנה שבפניה עמד. כל זאת בניגוד לפקודות המשטרה שאינן מתירות ירי לעבר הקרקע בנסיבות ובאופן בהם פעל השוטר. 

ממח"ש נמסר: "ההחלטה התקבלה לאחר בחינה מעמיקה של חומר הראיות, שקלול מכלול נסיבות הארוע והטענות שנשמעו בהליך השימוע. בהחלטה נלקחה בחשבון העובדה שהנאשם היה במקום עם בני משפחתו והותקף באבנים ע"י טקה וחבריו ואף נפצע בטרם השתמש באקדחו".

וורקו טקה, אביו של סלומון ז"ל, אמר בתגובה ראשונה למיינט קריות: ״אנחנו קוראים לעשות משפט צדק ולא לשפוך שוב את דמו של סלומון. הבן שלי מת והשוטר הזה עדיין חופשי.

"אני מאוד מקווה שהוא יקבל את העונש השמגיע לו. בחודשים האחרונים מאז החלה החקירה של מח״ש וההמלצות שלהם אנחנו מרגישים כאילו הרגו שוב את סלומון.

"אני לא קורא לאלימות ולא רוצה לראות את הצעירים מהעדה האתיופית שוב מתעמתים עם שוטרים. אבל לי אין שום שליטה עליהם. יש תסכול מאוד גדול במשפחה אצל החברים של סלומון ובעדה בכלל. התחושה שלנו היא שלא נעשה כאן צדק״.

עו"ד ציון אמיר, המייצג את משפחת טקה: "צריך לקבל בסיפוק את העובדה שכל טענות השוטר בשימוע נדחו על  ידי מח"ש והוגש כתב אישום המטיל עליו אחריות על גרימת מותו של סלומון טקה, אולי בנסיבות אלה הגיעה העת לשמוע מהשוטר התנצלות כלפי המשפחה על הטרגדיה שהמיט על המשפחה".

עו"ד יאיר נדשי, המייצג את השוטר: "הגשת כתב האישום הינה טעות מרה שתתברר בבית המשפט. כפי שטענו מלכתחילה השוטר פעל באופן ראוי ואמיץ עת ניגש לעזרת קטין שנסחט ע"י המנוח וחבריו ונאלץ להגן על חייו וחיי בני משפחתו, לאחר שהותקף בברוטוליות ע"י המנוח וחבריו".