"המים מגיעים עד לגובה הדלתות, לא ניתן להיכנס לרכבים או לצאת מהבתים" - כך טוענים דיירים בשכונת הפנטגון בקרית מוצקין, שמוצפת מדי חורף.

הצפות בשכונת הפנטגון. צילום: אפרת בנג'ו

"אנחנו רוצים שראש העיר יבין את המצוקה שלנו", אמרה תושבת השכונה. "קשישים אינם יכולים לעבור עם קלנועיות לבית הכנסת". עיריית קרית מוצקין: "הרשות החלה במיפוי ותכנון בשכונת הפנטגון להסדרת קווי ניקוז חדשים".

עם תחילת עונת הגשמים, טוענים תושבי הרחוב, הרחובות בשכונה מוצפים. "כל פעם כשיורד גשם יותר משעתיים, כל הרחובות מוצפים", סיפרה תושבת הרחוב. "לפעמים זה קורה בתקופת הלימודים, ואי אפשר לצאת עם הילדים מהבית. לא ניתן להיכנס לתוך הרכב, כי אם פותחים את הדלת כל המים נכנסים פנימה. החצרות של הבתים מוצפות לגמרי. זה ממש ונציה פה. עם ילדים קטנים זה בכלל בלתי אפשרי".

עוד טענו כי המצב מונע מהאוכלוסייה המבוגרת לצאת מהבית. "כל חורף אותו סיפור. ישנם שלושה בתי כנסת באזור, אנשים מבוגרים עם קלנועיות לא מצליחים להגיע אליהם.

 צילום: אפרת בנג'ו

"ילדים לא מצליחים לצאת מהבתים", אמרה אפרת בנג'ו תושבת השכונה. "לא יכולנו לצאת מהשכונה הבוקר (חמישי). רבים פנו למוקד העירייה. לחלק אמרו שזה בטיפול לאחרים אמרו שהתשתיות בכל הארץ לא טובות. אנחנו צריכים לצאת עם מגפיים ולנסות לדלג בין השלוליות. זה כמעט בלתי אפשרי. הפתרונות הזמניים זה בבחינת אקמול, לא מעבר לזה".

לטענת הדיירים, במשך השנים לא נעשה דבר על מנת לפתור את הבעיה. "כשהרחוב מוצף שולחים משאית ששואבת את המים", אמרה. "אבל זה לא פתרון. צריך למצוא לזה פתרון קבוע ולטפל בזה בקיץ. אנחנו כל שנה מבקשים, אבל אין עם מי לדבר".

מעיריית קרית מוצקין נמסר: "ברחוב הגדוד העברי בשכונת הפנטגון, שהינו רחוב ראשי בשכונה, קרס קו ניקוז אשר גרם לבעיית מים חריגה. בשנתיים האחרונות הושלמו פרויקטים בניקוז בהיקף של מיליוני שקלים שבוצעו על ידי הרשות ברחובות גושן, דבורה, רוקח וכן הוצבו משאבות לניקוז ברחובות החשמונאים, אוסישקין ובגן העצמאות וכתוצאה מכך הופחתו עומסי המים על הניקוז הקיים.

"בנוסף, העירייה נערכת כל שנה מראש לחורף, מנקה את הקולטנים, את קווי הניקוז הראשיים וכן את הקווים בין הקולטנים. כמו כן הרשות החלה במיפוי ותכנון בשכונת הפנטגון להסדרת קווי ניקוז חדשים והעבודות המורכבות בגלל אופי השכונה הצפופה ורחובותיה הצרים יחלו מיד בתום גמר התכנון".